Zmarł profesor dr hab. Wiesław Paweł Szymański

Termin: 12.10.2017

Dziekan Wydziału Polonistyki UJ ze smutkiem informuje, że w dniu 12 października br. w Krakowie zmarł profesor dr hab. Wiesław Paweł Szymański, długoletni pracownik Instytutu Filologii Polskiej UJ, a następnie Wydziału Polonistyki, historyk literatury polskiej, krytyk literacki, prozaik.

Profesor Szymański urodził się w 1932 roku. Po ukończeniu liceum w Częstochowie od roku  1950 studiował filologię polską na KUL w Lublinie. W 1953 debiutował jako krytyk literacki na łamach „Tygodnika Powszechnego”. W 1955 roku, po ukończeniu studiów, zamieszkał w Krakowie. Współpracował jako krytyk literacki i eseista m. in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Współczesnością” i „Poezją”. W 1969 obronił rozprawę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Kazimierza Wyki zatytułowaną Z dziejów czasopism literackich w dwudziestoleciu międzywojennym. W tym samym roku rozpoczął pracę na UJ. W 1973 habilitował się na podstawie rozprawy Neosymbolizm – o awangardowej poezji polskiej w latach trzydziestych. W latach 1972-1975 Profesor Szymański był lektorem języka polskiego i wykładowcą literatury polskiej na uniwersytecie w Nancy we Francji.  W 1989 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2000 został mianowany profesorem zwyczajnym.

Był wychowawcą wielu pokoleń studentów polonistyki na UJ. Opublikował kilkanaście książek poświęconych literaturze II Rzeczypospolitej (m. in. Od metafory do heroizmu, Moje dwudziestolecie 1918-1939), zbiorów szkiców krytycznych dotyczących literatury powojennej (m. in. Outsiderzy i słowiarze, Uroki dworu¸ Cena prawdy), monografii K. I. Gałczyńskiego oraz J. Przybosia, wielokrotnie wznawianego studium o poezji Karola Wojtyły Z mroku korzeni. Był także autorem powieści i książek wspomnieniowych. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był członkiem ZLP, SPP, PEN Clubu.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 20 października o godz. 12.00 w kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18, o 13.20 - na Cmentarzu Rakowickim (wejście od Prandoty).

Data opublikowania: 13.10.2017
Osoba publikująca: Janusz Smulski