UJ uhonoruje Adama Zagajewskiego tytułem doktora honoris causa

Termin: 24.07.2012

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego po zapoznaniu się z uchwałą Rady Wydziału Polonistyki UJ i recenzjami przygotowanymi przez prof. dr hab. Annę Legeżyńską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. dr hab. Jacka Łukasiewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego, popartymi uchwałami Senatów wymienionych Uczelni, postanowił przyznać godność doktora honoris causa Panu Adamowi Zagajewskiemu.

Jak czytamy w uchwale Senatu UJ, tytuł Adamowi Zagajewskiemu zostanie przyznany w szczególności za:

• dokonania w dziedzinie poezji wyrażającej niepowtarzalne jednostkowe doświadczenie i to, co uniwersalne,
  • konsekwentne dążenie w działalności twórczej do zachowania równowagi między wolnością samotnej jednostki a wolnością społeczną i zbiorową solidarnością,
  • wpisany w twórczość poetycką i eseistyczną pogląd, że przeżywanie piękna, poszukiwanie prawdy i pragnienie dobra nie są zapomnianą europejską utopią, ale prawem każdego człowieka,
  • reprezentowanie literatury polskiej w świecie, a zwłaszcza podkreślenie więzi między poezją polską i obcą,
  • zawarte w całej twórczości przesłanie, że kultura i wartości humanistyczne są rdzeniem demokracji a pamięć przeszłości jest niezbędna w zrozumieniu teraźniejszości.

Adam Zagajewski jest poetą, prozaikiem, eseistą, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, tłumaczonym na wiele języków. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim psychologię i filozofię. Prowadził zajęcia z filozofii jako asystent uczelniany, pracował w redakcjach czasopism "Student" i "Odra", szybko zdobył sławę czołowego poety swego pokolenia (pokolenia '68) zwanego krakowską Nową Falą. Wywodzi się z programu krakowskiej grupy "Teraz". Po podpisaniu "listu pięćdziesięciu dziewięciu" w 1975 roku został objęty zakazem druku. W latach siedemdziesiątych był związany z niezależnym ruchem literackim, od 1982 roku mieszkał w Paryżu, w 2002 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie. Członek redakcji "Zeszytów Literackich". Laureat nagrody Vilenica w 1996 roku i Nagrody Adenauera w 2002 oraz Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004 r.). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prowadził gościnne warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Prowadził kurs "creative writing" na uniwersytecie w Houston, w USA.

Data opublikowania: 24.07.2012
Osoba publikująca: Janusz Smulski