Międzynarodowa konferencja naukowa w Pekinie: „Literackie spotkania dwóch kultur. Spojrzenie na rozwój (naj)nowszej literatury polskiej."

event-date: 05.12.2014

W dniu 5 grudnia 2014 roku odbyła się w Pekinie Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Literackie spotkania dwóch kultur. Spojrzenie na rozwój (naj)nowszej literatury polskiej." Organizatorem konferencji była Katedra Polonistyki Wydziału Języków i Kultur Europejskich Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych w Pekinie. Konferencja odbywała się w ramach obchodów 60-lecia Polonistyki Pekińskiej oraz osiemdziesiątych urodzin wybitnej polonistyki i tłumaczki, profesor Yi Lijun. W konferencji uczestniczyła liczna reprezentacja Wydziału Polonistyki UJ, na czele z panią dziekan, prof. dr hab. Renatą Przybylską, a także prof. dr. hab. Władysławem Miodunką, prof. dr. hab. Jerzym Jarzębskim, dr. hab. Piotrem Horbatowskim oraz dr. Mateuszem Skuchą. Wśród gości z Polski znaleźli się także między innymi: rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Wiesław Banyś,  prorektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Józef Arno-Włodarski, prof. dr hab. Mieczysław Dąbrowski z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Bogdan Mazan z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego oraz Izabela Kaluta z Instytutu Książki w Krakowie. Pekińską polonistykę reprezentował dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich, prof. Zhao Ghang oraz dr Andrzej Ruszer, lektor Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ, od 5 lat pracujący gościnnie na pekińskiej polonistyce. Referaty wygłosili także przedstawiciele polonistyk z Harbina i Kantonu. Wśród honorowych gości konferencji obecna była szanowna jubilatka, pani profesor Yi Lijun, a także ambasador RP w Pekinie, Tadeusz Chomicki oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie, Magdalena Czechońska.

W przeddzień konferencji, na terenie ambasady RP w Pekinie, odbył się I Ogólnochiński Konkurs Krasomówczy w Języku Polskim pod patronatem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ambasady RP w Pekinie oraz Instytutu Polskiego w Pekinie. Pomysłodawcą konkursu było Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Wydziału Polonistyki UJ. Jako główne nagrody w konkursie przyznane zostały 3 bezpłatne miejsca w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej dla Obcokrajowców UJ. Instytut Polski ufundował zwycięzcom bezpłatne przeloty na kurs do Krakowa. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. W jury konkursowym zasiedli uznani polscy i chińscy językoznawcy oraz dyplomaci: Magdalena Czechońska (przewodnicząca jury), szefowa Wydziału Kultury Ambasady RP w Pekinie, Tadeusz Chomicki, ambasador RP w Chinach, prof. Renata Przybylska, dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Mariusz Pietrzak, I sekretarz Ambasady RP w Pekinie oraz prof. Zhao Gang, dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych.

Zobacz fotoreportaż >>

Published Date: 19.12.2014