Nagroda Pro Arte Docendi dla Profesora Andrzeja Borowskiego

event-date: 17.12.2014
W środę 17 grudnia, podczas ostatniego w tym roku posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rektor UJ prof. Wojciech Nowak uhonorował wybitnych nauczycieli akademickich Nagrodami „Pro Arte Docendi" oraz Nagrodą im. Hugona Kołłątaja. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w gronie czterech Profesorów wyróżnionych Nagrodą "Pro Arte Docendi" przyznawaną wybitnym nauczycielom akademickim za wysoką jakość pracy dydaktycznej znalazł się prof. dr hab. Andrzej Borowski.

Nagroda "Pro Arte Docendi" przyznawana jest w szczególności za mistrzostwo w sztuce przekazywania wiedzy, doskonałe relacje i wyniki pracy ze studentami, indywidualną pracę z wyróżniającymi się wychowankami oraz kołami naukowymi, wprowadzanie nowatorskich rozwiązań w zakresie kształcenia oraz stosowanie w praktyce innowacyjnych metod i środków,  zgodnych ze wskazaniami nowoczesnej dydaktyki akademickiej.

Profesor Andrzej Borowski należy do ścisłego grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiej i europejskiej humanistyki. Jego osiągnięcia naukowe i działalność dydaktyczna są wysoko cenione w środowisku akademickim i w szerszych kręgach współczesnej nauki, a Jego postawa uczonego i dydaktyka charakteryzuje się poszanowaniem ludzkiej godności i troską o drugiego człowieka. Profesor zwyczajny na Wydziale Polonistyki UJ i wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności jest autorytetem zarówno w swojej aktywności naukowej, jak i dydaktycznej (nie bez powodu w polskich, a nawet europejskich gremiach naukowych mówi się od lat o „krakowskiej szkole" Profesora Borowskiego): wytycza młodym adeptom nowe drogi w myśleniu i działaniu, skłania innych do podejmowania badań naukowych. Wykładów Profesora przychodzą niejednokrotnie posłuchać Jego uczniowie, którzy dziś są już doktorami, a nawet samodzielnymi pracownikami naukowymi. Prof. Borowski jest od dawna opiekunem Koła Naukowego Studentów Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ, a także pełnomocnikiem JM Rektora UJ ds. programu Międzyuczelnianych Indywidualnych Studiów Humanistycznych „Akademia Artes Liberales", gdzie od początku istnienia tej instytucji pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Naukowej. O niezwykle cennej aktywności dydaktycznej prof. Andrzeja Borowskiego świadczy fakt, że wypromował 22 doktorów (w tym 1 w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i 1 w Uniwersytecie Warszawskim), których wyróżniono: 7 grantami promotorskimi KBN lub MNiSW, 2 stypendiami Fundacji Nauki Polskiej, 4 stypendiami SYLF, 1 nagrodą Ministra Zdrowia oraz 1 nagrodą Prezesa Rady Ministrów.  Spośród tych rozpraw 7 wydrukowano w postaci książek (w tym 1 w prestiżowej serii FNP). Był recenzentem w 25 przewodach doktorskich, w 26 przewodach habilitacyjnych, w jednym przewodzie na stanowisko docenta, w 12 przewodach na stanowisko profesora i w 15 przewodach o tytuł naukowy profesora. Ponadto od r. 2002 wypromował 139 licencjatów, 98 magistrów (2 prace magisterskie opublikowano jako książki).

Zobacz >>

Published Date: 07.01.2015