Kolejne wykłady z cyklu „Ucz się u mistrzów – wielicki uniwersytet młodzieży"

Termin: 17.12.2014

Przed świąteczną przerwą, 17 XII 2014 r. w sali amfiteatralnej Solnego Miasta w Wieliczce wystąpił prof. dr hab. prof. dr hab. Dariusz Kosiński z wykładem „Teatr poza teatrem". Z satysfakcją informujemy, że jego wykład przyjęty został z dużym zainteresowaniem ze strony zgromadzonej młodzieży szkolnej (głównie gimnazjalnej), był bowiem źródłem rzetelnej i zajmującej wiedzy o teatrze, współczesnych „pisanych przez życie" formach teatralizacji życia społecznego, politycznego, rozmaitych widowisk, wreszcie kontynuacji polskiej tradycji teatralnej, co musiało być dla młodzieży czymś nowym, odkrywczym i zaskakującym. Dodajmy, że wiedza szkolna pozostawia na tym polu wiele do życzenia. I choć zapowiadając wykład, K. Sikora nie ustrzegł się faux-pas, ma też nadzieję, że jego ignorancja została mu przez Profesora wspaniałomyślnie wybaczona. 
W poświątecznej już atmosferze, ale pełnej jeszcze ducha kolędowej tkliwości towarzyszącej adoracji betlejemskiego żłóbka, 14 I 2015 r. swój wykład przedstawiła mgr Barbara Żebrowska (uczestniczka studiów doktoranckich), pt.: „O polskich i obcych kołysankach". Przyniósł on wiele interesujących obserwacji na temat właściwości tradycyjnych kołysanek polskich i tych pochodzących z innych, najodleglejszych obszarów kuli ziemskiej – wykazujących zaskakujące niekiedy  podobieństwa w warstwie tekstowej i muzycznej. Sam wykład, przygotowany we współpracy z dr. hab. Kazimierzem Sikorą, wzbogaciła pomysłowa prezentacja i zajęcia warsztatowe. Może dzięki tej wiedzy przyszli rodzice zrezygnują kiedyś świadomie z usypiania niemowląt suszarką do włosów i muzyką puszczaną z płyty? 

28 I 2015 r. słuchaczy czeka wielka niespodzianka, której autorem jest prof. dr hab. Wacław Walecki. Nie możemy wyjawiać szczegółów, niech więc choć sam tytuł zatrudni wyobraźnię młodzieży: "Uwaga. Bilety na transportację rozdaję. Czas: wiek XVI. Miejsce: Kraków." Możemy
się jako uczniowie i koledzy Profesora domyślać, że mowa będzie o rozmaitych pożytkach płynących z lektury tekstów staropolskich. 

Już wkrótce (11 II 2015
r.) również dr Klaudia Socha opowie w Solnym Mieście o tym, w jaki sposób kultura współczesna sięga do średniowiecza. Życzymy jej także jak największego powodzenia.

Chciałbym w tym miejscu najserdeczniej podziękować
Wszystkim Państwu Koleżankom i Kolegom, którzy dotychczas zechcieli przyjąć zaproszenie do współpracy w projekcie „Ucz się u mistrzów". Z wdzięcznością i radością przyjęliśmy propozycję zajęć wychodzących poza ramy wykładu, przedstawioną przez profesora Waleckiego. Nie kryję, że czekamy na dalsze… Kazimierz Sikora, pełnomocnik Dziekana ds. promocji naszego Wydziału

Data opublikowania: 19.01.2015
Osoba publikująca: Janusz Smulski