V Wielickie Dyktando

Termin: 23.05.2015

23 maja br. odbyło się V Wielickie Dyktando zorganizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wieliczce. W Jury konkursu zasiedli pracownicy Wydziału Polonistyki UJ: prof. dr hab. Bogusław Dunaj, dr hab. Kazimierz Sikora oraz dr hab. Mirosława Mycawka. Chęć napisania tekstu konkursowego zadeklarowało ponad 100 mieszkańców powiatu wielickiego. Uczestnicy musieli zmierzyć się z licznymi pułapkami czyhającymi na nich w tekście dyktanda, autorstwa prof. Bogusława Dunaja, o pechowym Ambrożym, którego nie oszczędziła nawet białorzytka saharyjska, która nieoczekiwanie pojawiła się w naszym kraju. Tekst został odczytany dwukrotnie przez Macieja Słotę, który wyznał, że gdy otworzył plik z dyktandem, jego komputer "zupełnie zwariował". Na to nie mogli sobie pozwolić wolontariusze – studenci Wydziału Polonistyki UJ, którzy z dużą dyscypliną musieli poprawiać konkursowe prace. Ostatecznie wyłoniono zwycięzcę, którym został zaprawiony w bojach ortograficznych Andrzej Dyrek, wyprzedzając dwie panie, Małgorzatę Węgrzyn i Ewę Goczał, które także weszły w skład grona laureatów. Dyktando Wielickie jest jednym z wielu odnoszących sukcesy przedsięwzięć instytucji i władz Wieliczki organizowanych we współpracy z naszym Wydziałem. Liczymy na to, że ta współpraca będzie miała dalszy, tak pomyśny przebieg.

Mirosława Mycawka

Tekst 5. Wielickiego Dyktanda