Pieniądze i płacidła na wykładzie "Ucz się u mistrzów"

event-date: 30.03.2015

Co to takiego skarb Wiślan i co ma wspólnego z siekierą? Skąd się wzięło pojęcie płacić, moneta i co ma wspólnego bydło z łacińskim wyrazem znaczącym pieniądze? Dlaczego coś jest „na wagę złota", a za coś innego trzeba „słono płacić"? Na te i inne pytania odpowiedziała dr Agata Kwaśnicka-Janowicz na kolejnym wykładzie z serii „Ucz się u mistrzów".

Wykładowczyni w interesujący sposób, na przykładzie historii sposobów płacenia za towary, ukazała, w jaki sposób językoznawca rekonstruuje dzieje różnych zjawisk, śledząc i badając pochodzenie wyrazów. Omówiono pochodzenie lub znaczenie pojęć pieniądz, płacidło, barter, grzywna, moneta, cena. Przytoczono przykład „skarbu Wiślan", który pochodzi z 2 poł. IX w n.e. i jest do obejrzenia w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Wymienione zostały różne rodzaje płacideł i zwrócono uwagę na wiele powiązań językowych, jakie miały płacidła z obecnymi wyrazami związanymi ze zjawiskiem płacenia i pieniędzmi. Przybliżona też pokrótce historię bicia monet i ich pojawienia się na ziemiach polskich.

Anna Lorańc (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce)

Kolejny wykład mistrzowski odbędzie się 15 kwietnia, o godz. 13.30 w CER Solne Miasto (sala amfiteatralna B). Dr hab. Iwona Węgrzyn przedstawi temat „Gotyckie opowieści - zapomniane źródła współczesnej kultury popularnej". Życzymy Wykładowczyni powodzenia, a słuchaczom niezapomnianych (na miarę intrygującego tematu) wrażeń. Na koniec specjalne podziękowania dla pani Anny Lorańc za zajmujące i rzeczowe relacje (w Internecie) z naszych spotkań z młodzieżą w Wieliczce.

Kazimierz Sikora 

Published Date: 31.03.2015
Published by: Janusz Smulski