Ukazał się pierwszy numer półrocznika naukowego ,,Littera/Historica''

event-date: 04.05.2015

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się pierwszy numer półrocznika naukowego ,,Littera/Historica'', poświęconego problemom historii literatury: interpretacjom utworów poetyckich i prozatorskich,  głównym tendencjom estetycznym w literaturze, a także zagadnieniom związanych z genologią. Artykuły prezentujemy Państwu w dwóch działach, z których pierwszy „Rozprawy i szkice" zawiera prace historycznoliterackie, natomiast drugi „Sprawozdania i recenzje" mieści teksty poświęcone nowościom wydawniczym oraz konferencjom naukowym.

Pierwszy dział inaugurującego numeru otwiera artykuł „Koncepcja bohatera dramatu genezyjskiego na podstawie Samuela Zborowskiego Juliusza Słowackiego'', w którym Paulina Barańska przedstawiła wpływ filozofii genezyjskiej na ukształtowanie się losów bohaterów dramatu. W dalszej części, w poświęconym mediewalizmowi eseju, Anna Kowalcze-Pawlik podjęła namysł nad jednym z zasadniczych problemów działalności historiograficznej: rozdźwiękiem pomiędzy „poważnym badaniem filologicznym" i „fantazją badacza". Ewa Modzelewska przywołała postać Antoniego Augusta Jakubowskiego, autora The Remembrances of the Polish Exile - pierwszej polskiej antologii w języku angielskim wydanej za oceanem. Aleksandra Smusz w „Obliczach kalectwa w opowiadaniu Dodo Brunona Schulza" zajmuje się przedstawianiem osób niepełnosprawnych w prozie drohobyckiego autora. Dział drugi zawiera omówienie najnowszej książki Kazimierza Brauna ,,Mój Teatr Norwida'' (2014) oraz sprawozdanie z konferencji pt. „Jestem jak szampan – Kazimierz Wierzyński w 120 rocznicę urodzin'', która odbyła się 6 listopada 2014 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Serdecznie zapraszamy do lektury czasopisma na stronie internetowej, a także już teraz do współtworzenia kolejnego numeru poprzez nadsyłanie artykułów. Na rozprawy i szkice o charakterze historycznoliterackim czekamy do 21 czerwca, zaś na  recenzje i sprawozdania do 15 lipca 2015 roku.

Published Date: 13.05.2015
Published by: Janusz Smulski