Sympozjum naukowe "Głos Pana. Utopie i dystopie w kulturze audiowizualnej"

event-date: 23.03.2015 - 27.03.2015
Place: Pałac Pusłowskich przy ul. Westerplatte 10
Contact: sympozjumglospana@gmail.com, krzysztof.m.maj@gmail.com
Will the circle be unbroken
By and by, by and by? Is a better home awaiting
In the sky, in the sky? Hymn chrześcijański z 1907 r.,
wykorzystany w grze Bioshock: Infinite z 2013 r.
 
Ideą cyklu konferencji jest zgromadzenie interdyscyplinarnego gremium badawczego zainteresowanego nowoczesnymi reprezentacjami utopii i dystopii w kulturze, w tej edycji w szczególności audiowizualnej (filmy, gry wideo, narracje transmedialne i intermedialne, komiksy, animacje, seriale, etc.).
 
TERMIN;
 

Część międzynarodowa: 23-25 marca

Część ogólnopolska: 26-27

Udział w konferencji potwierdzili już profesorowie Alan N. Shapiro z Hochschule für Gestaltung Offenbach i Artur Blaim z Uniwersytetu Gdańskiego i Utopian Studies Society.
Choć wraz z publikacją "Libellus vere aureus" Thomasa More'a w roku 1516 marzenia o lepszym świecie na dobre utrwaliły się w skonwencjonalizowanej formie literackiej utopii, współcześni odbiorcy docierają do jej korzeni coraz częściej poprzez filmy, komiksy, animacje czy gry wideo, przyczyniając się do ponowoczesnego renesansu gatunku. Niezależnie od medium realizacji, trudno byłoby wymienić którąkolwiek narrację fantastyczną lub fantastycznonaukową z przełomu XX i XXI w., która w jakikolwiek sposób nie próbowałaby problematyzować eutopijności czy dystopijności danej wizji światotwórczej – i trudno byłoby zarazem nie dostrzec upowszechniającej się wśród krytyków i teoretyków tendencji do włączania komponentu utopijnego w obręb tak nawet skonwencjonalizowanych narracji jak cyberpunkowa, steampunkowa, ekotopijna czy postapokapliptyczna. Dlatego też druga edycja cyklu sympozjów Głos Pana, otwartego w 2013 r. obradami o charakterze filozoficzno-literackim, poświęcona zostanie reprezentacjom utopii i dystopii w szeroko rozumianej kulturze audiowizualnej, w tym w szczególności:
 
współczesnym odczytaniom utopii i dystopii w kulturze audiowizualnej;
najnowszym typologiom utopii i dystopii w tym kontekście;
utopiom i dystopiom w filmach;
utopiom i dystopiom w grach wideo;
utopiom i dystopiom w komisach;
utopiom i dystopiom w animacjach;
utopiom i dystopiom w muzyce;
utopiom i dystopiom w sztuce cyfrowej;
utopijnym i dystopijnym światom transmedialnym;
narracjom transmedialnym w utopiach i dystopiach;
utopiom i dystopiom w kulturze popularnej;
utopiom i dystopiom w badaniach interdyscyplinarnych .
Wszelkie szczegółowe informacje można odnaleźć na stronie internetowej glospana.wordpress.com, a także w mediach społecznościowych na www.facebook.com/glospana.
Published Date: 24.03.2015
Published by: Janusz Smulski