Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Konferencje

Web Content Display Web Content Display

 

Web Content Display Web Content Display

October 2018

20181011
Previous week
Next week

Nowe/stare. Materializm w literaturze, sztuce, krytyce.

Date: 11.10.2018 - 12.10.2018
Start Time: 9 00
Place: Kraków, ul. Gołębia 16, sala 42
Nowe/stare. Materializm w literaturze, sztuce, krytyce.

W 2018 roku obchodzimy 50. rocznicę zrywu 1968 – wydarzeń, które dziś pozostają dla wielu symbolem rewolucji „w imię codziennego życia” i jako takie okazują się nieodmiennie ważne dla tradycji materialistycznie zorientowanych badań sztuki i kultury.
 W związku z tym Ośrodek Badań nad Awangardą UJ, Katedra Krytyki Współczesnej UJ – we współpracy z Pracownią Literatury po 1989 r. Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładem Literatury Amerykańskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz czasopismem naukowym „Praktyka Teoretyczna” – organizują konferencję Nowe/stare. Materializm w literaturze, sztuce, krytyce.
 Wzmagającemu się od około dekady zainteresowaniu „nowym materializmem” bądź „nowymi materializmami” w filozofii towarzyszą próby przełożenia tego odnowionego entuzjazmu na pole sztuki i literatury. Uwaga wielu badaczek i badaczy, krytyczek i krytyków kieruje się więc w stronę możliwości spojrzenia na dzieło/tekst z perspektywy nieantropocentrycznej i posthumanistycznej, w stronę badań afektywnych czy czerpiących z neuroestetyki; ale też w stronę praktycznego zainteresowania materialną „obecnością” dzieła, produkcją nośników, wizualnością tekstu. Nowe materializmy chcemy rozumieć szeroko, zawieszając pytania o new materialism jako konkretny, posiadający spójne założenia czy cele nurt współczesnej filozofii. Centralne pytanie konferencji brzmiałoby więc: co znaczy dziś w praktyce – w pracy krytycznoliterackiej i krytycznokulturowej, w badaniu konkretnych dzieł sztuki i literatury – skupienie na materialności dzieła/tekstu? Co to znaczy uprawiać dziś materialistyczną teorię/historię/krytykę sztuki i literatury? Co rozumiemy przez „materialny wymiar” przedmiotu naszych badań?

Plakat 1 >> ; Plakat 2 >>