Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Konferencje

Web Content Display Web Content Display

 

Web Content Display Web Content Display

April 2020

20200423
Previous week
Next week

Performatyka. Poza kanonem.

Date: 23.04.2020 - 25.04.2020
Performatyka. Poza kanonem.

Katedra Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego 
zaprasza na naukową konferencję studencko-doktorancką z warsztatami 

Performatyka. Poza kanonem. Odsłona pierwsza: Resztki, ruiny, pozostałości, szczątki, piksele – archiwa możliwych przeszłości i przyszłości

Pomysł na tę konferencję zrodził się z przekonania, że współcześni młodzi humaniści lokują swoje myślenie, zainteresowania, strategie badawcze, naruszając granice pomiędzy dyscyplinami, czasem je znosząc lub negocjują z różnymi językami i konsekwencjami ich użycia. Poruszają się po różnych polach badawczych, pożyczają, przechwytują, montują, rekontekstualizują, szukając jeszcze nieodnalezionego albo odnajdując inaczej. Nasze zaproszenie kierowane jest do studentów i doktorantów, młodych humanistów, poszukiwaczy, bezgranicznych marzycieli, którzy wierzą, że humanistykę uprawiać można w poruszeniach, przepływach, gdzieś pomiędzy, czasem na przekór, indywidualnie, aż po horyzont własnych konceptów i interpretacyjnych pragnień. 
Performatyka stanowi przestrzeń dla poszukiwaczy i marzycieli. Dostarcza narzędzi do rozumienia mechanizmów wytwarzania i praktykowania przestrzeni kulturowych i społecznych. Wypracowane w jej polu metodologie i teorie pozwalają poruszać się sprawczo pomiędzy dyscyplinami, ustanowionymi kanonami, anachronicznymi paradygmatami. Pozwala krytycznie patrzeć na strategie wytwarzania historii i przeszłości, wychyla się także ku możliwym przyszłościom. Daje wgląd w sposoby produkowania wiedzy. Przygląda się ludziom i nie-ludziom, ich wzajemnym relacjom. Przebywa na teranie życia społecznego, sztuki, nauk ścisłych, historii, mediów, technologii. Jest tam, gdzie coś się wytwarza, ustanawia, żyje, pozostaje, wchodzi w relacje, działa, czasem znika. Performans jest wszędzie. Performatyka też. 
Pierwsza odsłona cyklu konferencyjnego „Performatyka – poza kanonem” zatytułowana jest: „Resztki, ruiny, pozostałości, szczątki, piksele – archiwa możliwych przeszłości i przyszłości”. Chcemy zaprosić młodych badaczy do wspólnego namysłu nad kategorią archiwum i krytycznymi ujęciami procesów i strategii archiwizacji. Pragniemy przyglądać się materialnej dokumentacji przeszłości – szczątkom, przedmiotom, miejscom, resztkom, pikselom poddanym medialnej archiwizacji. Ożywianym w różnego rodzaju performansach resztkom historii, społecznych wydarzeń, kulturowych przemian i wstrząsów. Kulturowe resztki przechowywane w pamięci, w ciałach, w śladach egzystencji, w medialnych (audialnych, wizualnych, teatralnych, tekstowych, internetowych, architektonicznych) zapośredniczeniach, w obrazowych spamach konstruują naszą wiedzę o przeszłości, porządkują lub naruszają kulturowe dominanty, mogą także stanowić materiał do ustanawiania alternatywnych i spekulatywnych scenariuszy przyszłości. Szeroko otwarte archiwum kultury Zachodu pozwala zaproponować następujące pola problemowe: 
- konstruowanie wiedzy o przeszłości w oparciu o materialne pozostałości
- gry z archiwum – między prawem i władzą a oporem i alternatywą
- dokumentacja i jej przetworzenia (remiks, re-performans, re-enactment)
- poza reprezentacją: spam obrazowy – słabe, niepotrzebne obrazy i ich alternatywny obieg
- poszukiwania w archiwum: odnajdywanie zaginionych historii
 - poza logiką: archiwa afektywne
- utracone dane: archiwa jako projekty przyszłości 
- ruchome resztki: mediacja i transmisja przeszłości 
Konferencję otworzy wykład prof. Małgorzaty Sugiery, kierowniczki Katedry Performatyki, zatytułowany „Archiwa antropocenu”.
xxx
Informacje organizacyjne: 
Konferencja będzie miała charakter naukowo-warsztatowy. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję do indywidualnego spotkania z pracownikami Katedry Performatyki i rozmowy o tekście referatu. Każdy z dwóch dni konferencyjnych będzie zwieńczony indywidualnymi konsultacjami Uczestników konferencji z pracownikami Katedry Performatyki – o doborze eksperta zadecyduje tematyka zaprezentowana w referacie i zainteresowania Uczestników. Badaczki i badacze z naszej Katedry przygotują wraz z Uczestnikami teksty pokonferencyjne do planowanej książki (e-book), która ukaże się wiosną 2021 roku. Konsultacje naukowe mają służyć pracy nad tekstami referatów, ale także mają pomóc Uczestnikom w zdobyciu wiedzy o pisaniu tekstów naukowych, dostarczyć niezbędnych metodologii badawczych, poszerzyć pole kontekstowe podejmowanych w referatach zagadnień. Trzeciego dnia zaprosimy Uczestników konferencji na dwa warsztaty (do wyboru) związane z tematem konferencji. Pierwszy warsztat poprowadzi dr Wanda Świątkowska: „Teatr – miejsce ożywiania archiwum”, drugi warsztat  poprowadzi prof. Mateusz Borowski: „Archiwum przyszłych przyszłości. Mockument i myślenie spekulatywne”. 
Konferencja będzie odbywała się cyklicznie, raz do roku. Wierząc, że performujemy świat i że performans jest wszędzie, będziemy spotykali się pod takimi właśnie hasłami. Zmieniać się będą zawarte w podtytułach problemy, zagadnienia, tematy, przestrzenie analiz i interpretacji. 
Abstrakty powinny posiadać od 1200 do 1800 znaków, prosimy o nadsyłanie ich w terminie do końca lutego 2020 roku. Informację o przyjęciu referatu na konferencję otrzymacie Państwo w pierwszej połowie marca. Do 1 kwietnia prosimy o przesłanie pełnych tekstów wystąpień konferencyjnych, by pracownicy Katedry Performatyki mogli się z nimi odpowiednio wcześniej zapoznać i przygotować do konsultacji z Państwem. 
Czas wygłaszania referatu: 20 min.
Opłata konferencyjna: 50 zł. 
Abstrakty prosimy wysyłać na adres: performujemyswiat@uj.edu.pl