Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Konferencje

Web Content Display Web Content Display

 

Web Content Display Web Content Display

20210705

V Międzynarodowa Konferencja Memory Studies Association

Date: 05.07.2021 - 09.07.2021
Place: internet
V Międzynarodowa Konferencja  Memory Studies Association

5 lipca 2021 r. rozpoczęła się coroczna konferencja Memory Studies Association (MSA) – światowego zrzeszenia naukowców i praktyków zajmujących się badaniami nad pamięcią (memory studies).
W tym roku, choć w formie zdalnej, wydarzenie odbywa się w Warszawie. W konferencji udział biorą międzynarodowi eksperci i ekspertki z różnych dziedzin akademickich, którzy w swojej pracy dotykają problematyki pamięci zbiorowej, upamiętniania w życiu codziennym oraz roli historii w przestrzeni publicznej: Ivan Krastev, Marek Cichocki, Olivette Otelle, Michael Rothberg, Emilie Pine. Gościnnie wystąpią także Anne Applebaum i Agnieszka Holland.

Współorganizatorem konferencji jest Wydział Polonistyki UJ, reprezentowany przez Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci. Zaangażowanie i intensywna praca zespołu działającego pod kierownictwem prof. Romy Sendyki w znaczącym stopniu przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia.

MSA powstało w 2016 roku i od tamtej pory zorganizowało już konferencje w Amsterdamie, Kopenhadze i Madrycie. Co roku wydarzenia organizowane przez MSA przyciągają tysiące badaczy i badaczek oraz osoby pracujące w muzeach, archiwach, galeriach sztuki i centrach edukacyjnych. Tym razem, choć wirtualnie, konferencja gromadzi w Warszawie ponad tysiąc osób ze wszystkich kontynentów. Pomimo zdalnej formy wydarzenia organizatorzy dołożyli wszelkich starań,
by umożliwić uczestnikom poznanie Polski i stolicy. Oprócz paneli, dyskusji, warsztatów, wykładów i pokazów filmowych zorganizowane zostały wirtualne spacery po warszawskich miejscach pamięci przybliżające historię i architekturę miasta. W ramach konferencji swoją ofertę przedstawiają również zagraniczne i polskie wydawnictwa, uczestnicy mają ponadto możliwość wirtualnego zwiedzenia kilku muzeów, do których być może powrócą kiedyś osobiście.

Hasłem i jednocześnie motywem przewodnim tegorocznej konferencji MSA są “Convergences”, czyli “Zbieżności”. Wschodnio- i środkowoeuropejski kontekst zachęca do prowadzenia dyskusji
o tym, w jaki sposób można porównać lokalne tradycje upamiętniania i pamiętania z tymi globalnymi. Ponadto jej uczestnicy zamierzają debatować też o politycznych, historycznych, instytucjonalnych, biologicznych oraz etycznych aspektach badań nad pamięcią. Zastanowią się też nad tym, w jaki sposób nie-ludzkie, cyfrowe lub analogowe, podmioty wpływają na ludzką pamięć.
Transmisje wykładów zostaną udostępnione na Facebooku i YouTube. Pełna lista wydarzeń organizowanych w ramach MSA Warsaw 2021 oraz szczegółowe informacje na temat konferencji są dostępne na stronie internetowej: https://msaconferencewarsaw.dryfta.com/.

Organizator konferencji:
Memory Studies Association

Lokalni współorganizatorzy:
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Uniwersytet Warszawski
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie
Polish Memory Studies Group

Partnerzy:
Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną, UW
Collegium Civitas
Dom Spotkań z Historią
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci, UJ
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski  
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

twitter: https://twitter.com/memstudiesassoc
Facebook: https://www.facebook.com/memorystudies
http://www.kulturypamieci.polonistyka.uj.edu.pl/
http://www.terriblyclose.eu/  
http://www.widokzzabliska.eu/
http://niemiejscapamieci.uj.edu.pl/