Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Zebrania katedr

Web Content Display Web Content Display

May 2018

20180516
Previous week
Next week

1968-2018. Marzec, literatura, pamięć

Date: 16.05.2018
Start Time: 18 00
Place: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14
1968-2018. Marzec, literatura, pamięć

Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci oraz Pracownia Pytań Krytycznych na Wydziale Polonistyki UJ zapraszają na dyskusję poświęconą współczesnej pamięci o 1968 roku. Pięćdziesiątej rocznicy Marca 1968 roku towarzyszyły liczne uroczystości, wystawy, upamiętnienia, a także publikacje – przede wszystkim z zakresu literatury non-fiction.
O sposobach odnoszenia się do Marcowej przeszłości, wzorcach pamięci, krytycznym i pamięciowym potencjale literatury (na przykładzie takich książek, jak „1968. Czasy nadchodzą nowe” Cezarego Łazarewicza i Ewy Winnickiej, „Księga wyjścia” Mikołaja Grynberga czy „Ani tu, ani tam” Krystyny Naszkowskiej) będą rozmawiać Maria Kobielska, Paulina Małochleb i Paweł Sękowski. Spotkanie poprowadzi Dorota Kozicka.

Maria Kobielska (dr), adiunktka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych, współzałożycielka Ośrodka, zajmuje się współczesną kulturą polską w perspektywie pamięci, przeszłości i polityki.
Dorota Kozicka (dr hab.), adiunkt w Katedrze Krytyki Współczesnej WP UJ i kierowniczka Pracowni Pytań Krytycznych. Zajmuje się współczesną literaturą i krytyką literacką.
Paulina Małochleb (dr), krytyczka i historyczka literatury, przygotowuje książkę o pamięci kulturowej PRL we współczesnym reportażu.
Paweł Sękowski (dr), adiunkt w Instytucie Historii UJ, kierownik projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki na temat powojennych uchodźców z Polski w Europie; wykłada również w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.