Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Zebrania katedr

Web Content Display Web Content Display

May 2019

20190509
Previous week
Next week

Wielkie poruszenie. Pojałtańskie narracje migracyjne w kulturze polskiej

Date: 09.05.2019
Start Time: 18 45
Place: Kraków, ul. Grodzka 64, sala 203
Wielkie poruszenie. Pojałtańskie narracje migracyjne w kulturze polskiej

Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci zaprasza na warsztatową dyskusję o najnowszej książce dr Kingi Siewior „Wielkie poruszenie. Pojałtańskie narracje migracyjne w kulturze polskiej” (IBL 2018). Spotkanie odbędzie się w czwartek 9 maja o godzinie 18.45 w sali 203 przy Grodzkiej 64. Będziemy rozmawiać zwłaszcza o dwóch fragmentach książki: wstępie i rozdziale drugim - „Osadzanie. O dyskursie Ziem Odzyskanych”.
 
Opis /ze wstępu/:
„Powojenne przemieszczenia ludności, których genezę potocznie kojarzy się z konferencją w Jałcie, objęły po samej stronie polskiej – w bezdusznym zaokrągleniu – około sześciu milionów osób, co stanowiło wówczas z grubsza prawie 1/3 ogółu populacji naszego kraju. Liczby owe mówią same za siebie: to jedno z największych zbiorowych doświadczeń społeczeństwa polskiego po II wojnie światowej i jako takiemu należa¬łoby mu przypisywać charakter fundacyjny. Zadaniem, jakie sobie w tej książce stawiam, jest zaś próba zweryfikowania, czy jest to zarazem jedno z najważniejszych powojennych doświadczeń społeczeństwa polskiego i czy było/jest/mogłoby być rozpatrywane w świetle owej fundacyjności. Interesować mnie będzie to, w jaki sposób przedstawiano powojenne migracje polskiej ludności na zachód na przestrzeni ostatnich kilku¬dziesięciu lat i jak przedstawia się je dziś oraz jakie miejsce i rolę w kon¬struowaniu polskiej tożsamości zbiorowej przypisywało się im kiedyś, a jakie przypisuje się obecnie”.
dr Kinga Siewior - literaturoznawczyni. Autorka książek: "Wielkie poruszenie. Pojałtańskie narracje migracyjne w kulturze polskiej" (2018) i "Odkrywcy i turyści na afrykańskim szlaku. O fotografii w polskim reportażu podróżniczym" (2012).
Plik z fragmentami do lektury dostępny pod adresem kulturypamieci@gmail.com.


W imieniu zespołu Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci Wydziału Polonistyki UJ
Roma Sendyka (kierowniczka OBKP)
Sylwia Papier (sekretarz OBKP)