Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Zebrania katedr

Web Content Display Web Content Display

March 2020

20200320
Previous week
Next week

ZEBRANIE ODWOŁANE; Eee… tam, takiego obozu nie było

Date: 20.03.2020
Start Time: 17 30
Place: Kraków, ul. Grodzka 64, sala 302
ZEBRANIE ODWOŁANE;  Eee… tam, takiego obozu nie było

„Eee… tam, takiego obozu nie było”
Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci zaprasza na spotkanie wokół książki Urszuli Sochackiej Eee… tam, takiego obozu nie było (2019), połączone z projekcją fragmentów jej filmu Nie wolno się brzydko bawić.
W dyskusji wezmą udział Urszula Sochacka oraz prof. Tomasz Majewski.
Prowadzenie: Sylwia Papier
Piątek, 20 marca, godz. 17.30
Wydział Polonistyki UJ, ul. Grodzka 64, sala 302
„Eee… tam, takiego obozu nie było” – usłyszała i za to, że go „wymyśliła”, przesiedziała kilka miesięcy w więzieniu. Potem wielokrotnie próbowała o nim mówić, zabiegać o jego pamięć. Bezskutecznie. Wielu sugerowało Gieni, a potem Genowefie, że jej obóz nie był tak „dobry” jak inne obozy. Urszula Sochacka opracowała w swojej książce wspomnienia Genowefy Kowalczuk, byłej więźniarki obozu dla dzieci i młodzieży utworzonego na terenie wydzielonym z Litzmannstadt Ghetto w Łodzi.
Zarówno książka, jak i film, którego jedną z bohaterek jest Genowefa Kowalczuk, poświęcone są mało znanej historii dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi – Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt, który funkcjonował od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku. W dosłownym tłumaczeniu „Przechowawczy Obóz Policji Bezpieczeństwa dla Polskiej Młodzieży w Łodzi”, był również nazywany obozem izolacyjnym, prewencyjnym, przejściowym, pracy lub karnym, dla dzieci i młodzieży, a najczęściej – obozem przy ulicy Przemysłowej. Brak jednej nazwy, która odzwierciedlałaby jego rzeczywisty charakter, to, według Sochackiej, jeden z wielu symptomów przedłużającego się kryzysu pamięci o obozie i jego „społecznej niewidoczności”.
Urszula Sochacka – autorka oraz producentka reportaży i filmów dokumentalnych. Inicjatorka projektów edukacyjnych dotyczących dziecięcego obozu, realizowanych we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 81 w Łodzi. Jako doktorantka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje rozprawę na temat pamięci o obozie przy ulicy Przemysłowej, a w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje autorski projekt Wirtualnego Muzeum obozu. 
Tomasz Majewski – dr hab., prof. UJ, kulturoznawca i filmoznawca, związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. Autor książek Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna (2011), Siła kształtująca. Eseje o geście i świadectwie (2018), redaktor m. in. tomów Pamięć Shoah (2009), Migracje modernizmu. Nowoczesność i uchodźcy (2014), Mit – religia – nowoczesność. Cena emancypacji (2019). Członek zespołu redakcyjnego „Kultury Współczesnej”. Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz wiceprzewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN.
Sylwia Papier – doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych. Zajmuje się performatywnym wymiarem świadectw Zagłady oraz związanymi z tym tematem projektami artystycznymi. Współredaktorka książek: Rzeczowy świadek (2019), Jak burgund pod światło… Szkice o Zuzannie Ginczance (2018), Identyfikacje Zagłady. Szkice historyczne i praktyki kulturowe (2017).
Więcej informacji: link do fb

Download files
Plakat