Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Web Content Display Web Content Display

20220623

Znamienity polonista dołączył do grona doktorów honoris causa UJ

Date: 23.06.2022
Znamienity polonista dołączył do grona doktorów honoris causa UJ

- Dzisiejsze wyróżnienie to chwila autentycznego szczęścia. Jest to również szlachetny gest kulturowy, który świadczy o tym, iż Polacy umieją doceniać nas, polonistów zagranicznych promujących kulturę polską w swoim kraju - mówił w poniedziałek 23 maja prof. Constantin Geambaşu podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie którego odebrał tytuł doktora honoris causa UJ.

Z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Constantinowi Geambaşu wystąpili profesorowie Wydziału Polonistyki UJ. Senat UJ, po zakończeniu specjalnej procedury, postanowił uhonorować polonistę, slawistę i tłumacza z Uniwersytetu Bukaresztańskiego w szczególności za wybitne zasługi na gruncie badań nad literaturą polską, imponujący dorobek tłumacza literatury polskiej na język rumuński oraz za ogromne osiągnięcia w zakresie dydaktyki oraz popularyzacji polskiej kultury.

Zaszczyt wygłoszenia laudacji na cześć prof. Constantina Geambaşu przypadł prof. Magdalenie Popiel z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. Jak podkreśliła, polonistyka nie jest dyscypliną zadomowioną jedynie między Odrą a Bugiem, Bałtykiem a Tatrami. Pasjonaci polskiej kultury, literatury, języka rodzą się we wszystkich szerokościach geograficznych i są to zazwyczaj narodziny przypadkowe, mające swe źródła w koincydencjach biograficznych i historycznych. Rumunia, skąd pochodzi bohater dzisiejszej uroczystości, nie leży w rejonie najbliższej nam tradycji kulturowej. Tymczasem właśnie w Bukareszcie pojawił się na mapie wyrazisty punkt - ośrodek studiów nad polską literaturą, językiem i kulturą, który rozkwitł za sprawą prof. Constantina Geambaşu.

Więcej >>                                                                                                                Żródło: Portal UJ,  fot. Anna Wojnar