Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wybory 2024

Web Content Display Web Content Display

Kolejny projekt Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ zakończony sukcesem

Kolejny projekt Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ zakończony sukcesem

„Wiśniowska godka. Językowe dziedzictwo Wiśniowej” to projekt, który udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu w programie „Ojczysty – dodaj do ulubionych” 2018 Narodowego Centrum Kultury. Współpraca studentów i wykładowców Wydziału Polonistyki UJ oraz mieszkańców gminy Wiśniowa została zwieńczona książką Słownictwo i kultura ludowa gminy Wiśniowa.

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się 10 listopada 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej. Publikacja została zaprezentowana przez autorów 12 grudnia 2018 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas spotkania promocyjnego, które poprowadziła przewodnicząca sekcji, Olga Radziszewska, odbyły się również prelekcje dra hab. Macieja Raka oraz Moniki Brytan. Wydarzenie uświetnił występ zespołu regionalnego „Banda Burek” z Wiśniowej.
„Wiśniowska godka. Językowe dziedzictwo Wiśniowej” to kontynuacja projektu „Wiśniowska godka” z 2017 r., podczas którego udało się przygotować internetowy słownik gwary wiśniowskiej. Druga edycja miała na celu uzupełnienie i redakcję zebranego materiału oraz wydanie słownika gwarowego w wersji drukowanej. Dodatkowo pracownicy GOKiS w Wiśniowej wraz z mieszkańcami przygotowali mapę przysiółków gminy. Oprócz działań, które doprowadziły do powstania publikacji, uczestnicy projektu promowali kulturę regionu, m.in. podczas Przeglądu Śpiewaków i Gawędziarzy. Równie ważnym działaniem była organizacja warsztatów i wykładów w szkołach, podczas których zapoznano najmłodszych mieszkańców gminy z kulturowym i językowym dziedzictwem regionu.
Książka Słownictwo i kultura ludowa gminy Wiśniowa składa się z trzech części: pierwsza to słownik, druga – opisy wybranych zwyczajów i obrzędów ludowych (czyli hasła tematyczne), a trzecia – transkrypcje tekstów gwarowych. Podstawowym celem opracowania było zebranie i utrwalenie zasobu słów gwarowych z obszaru zaniedbanego i niedocenionego pod względem dialektologicznym. Opiekunem merytorycznym projektu był dr hab. Maciej Rak z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ. Głównym koordynatorem była dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej – Agnieszka Dudek-Wargowska. Pracę studentów koordynowała Olga Radziszewska, zaś poszczególnych zespołów – Monika Brytan i Marek Stróżyk.

 

 

Photogallery