Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Web Content Display Web Content Display

20220613

Promocja edycji krytycznej „Dzieł literackich” S. Przybyszewskiego

Date: 13.06.2022
Place: Jama Michalika
Promocja edycji krytycznej „Dzieł literackich” S. Przybyszewskiego

W najbliższy poniedziałek, 13 czerwca o godz. 18.00, zapraszamy do Jamy Michalika na wyjątkowe wydarzenie: po stu latach wraca Stanisław Przybyszewski, w jedenastotomowej edycji Dzieł literackich, które zaczynają się ukazywać w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego pod naukową redakcją prof. dr hab. Gabrieli Matuszek-Stec.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku promującego edycję, a zwłaszcza jej t. 1. „Proza poetycka. Pentalogia” w opracowaniu prof. Matuszek-Stec:
Przybyszewski wraca. Edycja dzieł literackich w jedenastu tomach T. 1. „Proza poetycka. Pentologia” - YouTube

 

Po niemal stu latach wraca Stanisław Przybyszewski!

Zespół uczonych pod kierunkiem prof. dr hab. Gabrieli Matuszek-Stec przygotowuje 11–tomową krytyczną edycję Dzieł literackich Przybyszewskiego, w ramach ministerialnego „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki”. To edycja długo wyczekiwana. Dzieła zebrane przywódcy polskiego modernizmu nigdy nie ukazały się w języku polskim (w latach 20.tych XX w. takie przedsięwzięcie realizował Instytut Wydawniczy Lektor, ale śmierć pisarza je przerwała), choć Niemcy udostępnili w ośmiotomowej edycji niemieckie utwory „genialnego Polaka” w latach 90.tych XX wieku.

 Stanisław Przybyszewski to jeden z najbardziej wyrazistych twórców modernistycznych, który zaznaczył swe miejsce w polskiej i niemieckiej literaturze. Już za życia stał się legendą – przez Strindberga nazwany „genialnym Polakiem”, w środowisku berlińskim określany mianem „króla bohemy” i „nowego Mesjasza literatury”, w Polsce uznany został  za inicjatora modernistycznego zwrotu w literaturze, wielką sławą cieszył się w Rosji i krajach słowiańskich.

Edycja, która wychodzi w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod redakcją naukową prof. Gabrieli Matuszek-Stec, obejmuje wszystkie utwory literackie Przybyszewskiego powstałe w języku polskim: poematy prozą, powieści, opowiadania, dramaty oraz towarzyszące tym utworom autorskie wstępy, a także inedita i drobne przekłady. W przypadku niemieckich pierwodruków przeprowadzono porównanie obu wariantów utworów, fragmenty zmienione lub opuszczone w polskich wydaniach zostały przetłumaczone na język polski i zamieszczone w aparacie krytycznym.

Każdy tom zwiera rozbudowany dodatek krytyczny i obszerny wstęp historycznoliteracki, ale edycja jest przyjazna dla każdego czytelnika, zarówno znawcy, jak i zwykłego fana literatury.

Pierwszy tom, Proza poetycka. Pentalogia, zawiera utwory, która w sposób najbardziej wyrazisty realizują postulowaną przez autora „Confiteor” „sztukę wykrzyku duszy”. Dzieła te wyróżniają się spośród obfitości prozy poetyckiej, jaka pojawiła się w literaturze polskiej i europejskiej przełomu XIX/XX w., Łączą ze sobą formy narracyjne i liryczne, chłodny dyskurs naukowy i uczuciowe eksplozje. Zapowiadają sztukę ekspresjonistyczną i strumień świadomości oraz podejmują podstawowy dla filozofii Przybyszewskiego problem płci (chuci).

Link do transmisji spotkania: 
YouTube https://www.youtube.com/watch?v=O--tG9os2i8
Facebook https://www.facebook.com/152861778099385/posts/5419282711457239/

 

Download files
jpg
Plakat