Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wybory 2024

Web Content Display Web Content Display

July 2023

20230705
Previous week
Next week

Dialektolodzy na Spiszu

Date: 05.07.2023 - 09.07.2023
Dialektolodzy na Spiszu

Od 5 lipca do 9 lipca 2023 r. dialektolodzy znów pracowali w terenie, tym razem byli na Spiszu. Członkowie Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów im. Mieczysława Karasia pod opieką prof. dra hab. Macieja Raka mieli możliwość poznania lokalnej społeczności oraz usłyszenia gwary, którą posługują się mieszkańcy tej malowniczej krainy. Wsparciem dla miłośników ludowej tradycji była obecność dr hab. Stanisławy Trebuni-Staszel, prof. UJ, która wraz z prof. Maciejem Rakiem przedstawiła informacje na temat historii regionu, stroju ludowego oraz cech charakterystycznych dla gwary spiskiej. Wprowadzenie to pomogło w dalszych badaniach. Czwartek upłynął pod znakiem rozmów z mieszkańcami Kacwina oraz Niedzicy. Uczestnicy odwiedzili m.in. Jana Pacygę – prymistę (tj. osobę, grającą główną melodię na skrzypcach) znanego w całym regionie i poza nim. Mieli okazję wysłuchać melodii spiskich w Jego wykonaniu. Pan Jan podzielił się także wspomnieniami z lat młodości, dzięki czemu zgromadzone zostały informacje na temat kapeli spiskiej, obrzędów weselnych i świętowania ostatków. W Niedzicy dialektolodzy odwiedzili Elżbietę Łukuś – regionalistkę zajmującą się historią Spiszu, a przede wszystkim Niedzicy. Dzięki uprzejmości Józefa Łukusia mogli zobaczyć bogatą kolekcję dawnych narzędzi i poznać ich nazwy. W piątek członkowie Sekcji wzięli udział w warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnej Górze. Członkowie Sekcji przyrządzili regionalne potrawy (m.in. gałuski, moskole, kluskę). W czasie spotkania z Gospodyniami i  Janem Budzem dialektolodzy mogli zgłębić wiedzę na temat gwary i stroju spiskiego.Kolejnymi odwiedzonymi miejscami były Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze oraz Zagroda Sołtysów w Jurgowie. Na koniec dnia uczestnicy obozu zwiedzili Zamek „Dunajec” w Niedzicy położony nad malowniczym Jeziorem Czorsztyńskim. 
Sobota należała do dni aktywnych nie tylko badawczo, ale również fizycznie.
Uczestnicy obozu, spragnieni dalszego ciągu muzycznych opowieści, ponownie zawitali do Pana Jana Pacygi, który i tym razem zagrał piękne, ludowe melodie. Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta Marii Wnęk oraz Zespołu Regionalnego „Bystry Potok” z Kacwina. Oprócz historii dotyczących zespołu, goście przekazali wiele informacji na temat kultury muzycznej Spisza. Ponadto dialektolodzy mieli okazję uczestniczyć w inscenizacji obrzędu oczepin. Zwieńczeniem dnia były warsztaty tańca ludowego przy akompaniamencie muzyki na żywo. Członkinie i członkowie „Bystrego Potoku” prezentowali podstawowe kroki z repertuaru tańców regionalnych. Spotkanie zostało zakończone wspólnym ogniskiem.
W niedzielę członkowie Sekcji opuścili przepiękny Spisz. Jednak z pewnością jeszcze zawitają do Kacwina i okolic.Serdecznie dziękujemy za bardzo ciepłe przyjęcie mieszkańcom Kacwina i Niedzicy, którzy żywo uczestniczyli w rozmowach. Dzięki uprzejmości jednej z rozmówczyń, zakładając regionalne stroje, mogliśmy poczuć się jak prawdziwi Spiszacy. Obóz nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie sponsorów: Wydziału Polonistyki UJ, Rady Kół Naukowych UJ oraz Fundacji Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”. 

Dziękujemy również Właścicielom Domu Wczasowego „Kinga” w Kacwinie za gościnę.
Kołu Gospodyń Wiejskich w Czarnej Górze dziękujemy za warsztaty kulinarne i możliwość spróbowania tradycyjnej kuchni. Dzięki Marii Wnęk i Zespołowi Regionalnemu „Bystry Potok” mogliśmy poznać spiski strój oraz regionalne tańce. 

Za wszelką pomoc i otwarte drzwi pragniemy wszystkim jeszcze raz z serca podziękować!