Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Web Content Display Web Content Display

Eliminacje regionalne jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

Eliminacje regionalne jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

​W poniedziałek 6 marca 2023 roku w auli Collegium Novum UJ odbyły się uroczyste eliminacje regionalne jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, któremu od dawna patronuje Wydział Polonistyki UJ.

W poniedziałek 6 marca 2023 roku w auli Collegium Novum UJ odbyły się uroczyste eliminacje regionalne jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, któremu od dawna patronuje Wydział Polonistyki UJ.
25 osób, wyłonionych w eliminacjach pierwszego stopnia spośród 46 uczniów klas ósmych szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych z Krakowa i 9 innych miejscowości, wygłaszało 5-minutową mowę na temat konkursowego hasła, którym były słowa Korfantego: „Nie zdajemy sobie sprawy z naszej wielkości, lecz także z naszej odpowiedzialności”.
Poziom konkursu był niezwykle wysoki, a przemówienia dotyczyły rozmaitych kwestii i były bardzo zróżnicowane, co podkreśliło jury: dr Agnieszka Jurczyńska-Kłosok (WP UJ), dr hab. Katarzyna Drąg (Instytut Dziennikarstwa UPJP2), dr Tomasz Jelonek (WP UJ), Klaudia Mucha-Iwaniczko (doktorantka WP UJ), Aleksandra Kucharska (logopedka i trenerka głosu), Paulina Pawlikowska (studentka z KNJS).
Uroczystość profesjonalnie poprowadziły studentki I roku studiów magisterskich na filologii polskiej nauczycielskiej - panie Martyna Grdeń i Klaudia Kieczka.
Do udziału w Finale OKK w Katowicach skierowano 5 uczennic ze szkół ponadpodstawowych w Częstochowie, Łącku, Skawinie i Starym Sączu. Spotkają się one 10 marca z przedstawicielkami Wydziału Polonistyki w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach - pani prof. Renata Przybylska jest bowiem przewodniczącą jury w Finale, a pani dr Agnieszka Kania jedną z jurorek.
Eliminacje lokalne i regionalne XXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, koordynowane przez dr Agnieszkę Kanię, odbywały się w ramach Miesiąca Języka Ojczystego, we współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów (Karolina Skowrońska, Patrycja Gadomska) i w ramach projektu "Profesjonalny Polonista. Praktyka i personalizacja" (Hanna Prorok, Weronika Połeć, Wiktoria Traczyńska).
Photogallery