Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Web Content Display Web Content Display

50 lat Szkoły Języka i Kultury Polskiej

50 lat Szkoły Języka i Kultury Polskiej

W auli Wydziału Polonistyki UJ przy ul. Ingardena 3 odbyła się inauguracja jubileuszowej 50. sesji Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Uroczystego otwarcia dokonał rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Gości, wśród których obecni byli dawni i obecni pracownicy Szkoły, a także uczestnicy trzy-, cztero- i sześciotygodniowych kursów, powitała dyrektor Szkoły dr Adriana Prizel-Kania.

- W 1970 roku dzięki wsparciu Fundacji Kościuszkowskiej z USA przyjechała pierwsza grupa studentów, aby wziąć udział w kursie zorganizowanym przez nowo powstałą Szkołę. Podobnie jak wówczas, również i dzisiaj wśród uczestników zajęć przybliżających polską kulturę i język dominują osoby mogące wykazać się polskimi korzeniami, ale jest też wielu obcokrajowców, których do zapisania się na kurs skłoniła chęć studiowania w Polsce lub zainteresowanie szeroko pojętą slawistyką. Wśród studentów jest również wielu pasjonatów zafascynowanych polską kulturą - mówiła, otwierając spotkanie, dr Adriana Prizel-Kania.

Z racji przypadającego jubileuszu rozpoczęcie letniego kursu miało wyjątkowy przebieg. Osiągnięcia na polu w nauczaniu języka polskiego jako obcego stały się bowiem przesłanką do przyznania Szkole Języka i Kultury Polskiej srebrnego medalu "Plus ratio quam vis".

Wyróżnienie, które z rąk rektora UJ odebrał dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie dr hab. Waldemar Martyniuk, zostało przyznane za nieprzerwane od 1970 roku organizowanie sesji języka polskiego i polskiej kultury, dzięki czemu Szkoła stała się największą i najstarszą tego typu instytucją w kraju. W dołączonym do medalu dyplomie przypomniane zostało, że w letnich programach Szkoły uczestniczyło dotychczas tysiące studentów i profesorów z całego świata. Podkreślono także, że szkoła, wprowadzając nowatorskie inicjatywy w nauczaniu języka polskiego jako obcego, a także proponując zajęcia z zakresu historii, sztuki oraz ekonomii w połączeniu z bogatą ofertą turystyczno-kulturalną, znacznie przyczynia się do promocji Polski w świecie.

Prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Polonistyki dr hab. Jarosław Fazan prof. UJ w wygłoszonej laudacji zaznaczył, że Szkoła Języka i Kultury Polskiej powstała w roku 1969, ale jej początki sięgają lat 30. Podkreślił także, że obok intensywnych zajęć z języka polskiego Szkoła oferuje wykłady z zakresu kultury polskiej, historii, sztuki, zagadnień społecznych, politycznych i ekonomicznych, a także bogaty program turystyczny i kulturalny.

- Co roku w sesjach letnich uczestniczy kilkuset obcokrajowców. Przyjeżdżają z kilkudziesięciu krajów świata, poznają język polski, kulturę polską i magiczne miasto Kraków, ale przede wszystkim uczestniczą w przedsięwzięciu dającym możliwość poznania innych kultur i zawarcia nowych przyjaźni. Młodzieży w wieku od 13 do 17 lat Szkoła oferuje obozy językowe „Lato Odkrywców", zaś absolwentów szkół średnich, którzy planują studia w Polsce zaprasza na wakacyjne kursy przygotowujące do studiów. Na uroczyste wykłady inaugurujące sesje letnie zapraszani są wybitni przedstawiciele świata polskiej nauki, kultury i polityki - byli wśród nich dotychczas m. in.: laureat Nagrody Nobla Czesław Miłosz, premier RP Jerzy Buzek, profesor Norman Davies, profesor Leszek Balcerowicz, zdobywca Oscara Andrzej Wajda, światowej sławy reportażysta Ryszard Kapuściński, poeta Adam Zagajewski - mówił laudator.

W roku 2000 minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej nagrodził Szkołę dyplomem za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie. Czterokrotnie, w latach 2002, 2005, 2008 i 2015 Szkoła była nagradzana prestiżowym dyplomem European Language Label, przyznawanym przez Komisję Europejską za nowatorskie inicjatywy w nauczaniu języków obcych - w tym przypadku języku polskiego jako obcego.

Dziękując za przyznane wyróżnienie, dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie dr hab. Waldemar Martyniuk powiedział, że przyjmuje je w imieniu wszystkich pracowników Szkoły, którzy przez 50 lat poświęcili się pracy na rzecz promocji języka i kultury polskiej. Następnie wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany "50 Years of Doing Things with Words - the Polish Way".

 

Żródło Portal UJ

Photogallery