IDENTYFIKACJE ZAGŁADY

Termin: 01.12.2016 - 02.12.2016

Celem nazistowskiej polityki była bezwzględna eksterminacja grup etnicznych i społecznych, jej ofiarą padli nie tylko Żydzi, machina Zagłady dosięgła również inne grupy, które nie odpowiadały projektowanej przez nazistów wizji rzeczywistości. Napiętnowani przez władzę, prześladowani, zamykani w obozach i mordowani byli: chorzy, niepełnosprawni, homoseksualiści, więźniowie polityczni, duchowni, Świadkowie Jehowy, przestępcy kryminalni, więźniowie „aspołeczni” (w tym np. prostytutki, bezdomni, alkoholicy, bezrobotni), a także przedstawiciele innych grup etnicznych (np. Romowie i Sinti).
W imieniu Koła Naukowego Tekstów Kultury UJ oraz Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „IDENTYFIKACJE ZAGŁADY”. „Identyfikacja” kojarzy się z opresyjnymi metodami znakowania, stosowanymi w obozach koncentracyjnych, jednak semantycznie odnosi się do ustalenia tożsamości, do rozpoznania obiektu na podstawie konkretnej cechy. Jest również sposobem utożsamienia się: z „innym”, z grupą, z instytucją, z ideologią, z zespołem danych wartości. Zależy nam na zidentyfikowaniu „innych” – a co za tym idzie, na dyskusji o zagładowym doświadczeniu tych, którzy w dyskursie o Zagładzie niejednokrotnie byli pomijani. 
Zachęcamy do teoretycznego opracowania tematu (np. na obszarze Holocaust studies, visual studies, forensic studies, memory studies), a także do przemyślenia sposobów funkcjonowania „Innych Zagłady” w tekstach kultury: literaturze, sztukach wizualnych, filmie, teatrze, projektach kuratorskich oraz przestrzeniach wystawienniczych.

Przykładowe proponowane zagadnienia:
•    sposoby identyfikacji wizualnej więźniów na terenach obozów koncentracyjnych
•    Zagłada Romów i Sinti
•    funkcjonowanie domów publicznych w obozach koncentracyjnych
•    sytuacja homoseksualistów w czasie Zagłady
•    akcje eksterminacyjne w szpitalach dla psychicznie chorych
•    charakterystyka metod opresyjnych stosowanych wobec różnych grup społecznych i etnicznych.
Pozostajemy otwarci na Państwa propozycje.
Ostateczny termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych na adres identyfikacjezaglady@gmail.com mija 6 listopada 2016 roku. Objętość abstraktu: do 500 słów. Informacja o pozytywnym bądź́ negatywnym rozpatrzeniu propozycji wystąpienia konferencyjnego zostanie rozesłana do autorów 13 listopada 2016 roku. 
Na pokrycie kosztów związanych z cateringiem, wynajmem sali i przygotowaniem materiałów konferencyjnych przewiduje się̨ opłatę̨ konferencyjną w wysokości:
•    150 zł dla doktorantów 
•    100 zł dla studentów. 
Termin uiszczenia opłaty to 21 listopada 2016 roku.
    Organizatorzy przewidują̨ publikację w formie recenzowanej antologii artykułów pokonferencyjnych.
Więcej informacji: identyfikacjezaglady.wordpress.com

W imieniu Organizatorów:
Monika Gromala
Sylwia Papier
Marta Świetlik

Data opublikowania: 15.09.2016
Osoba publikująca: Janusz Smulski