jak burgund pod światło…

Termin: 08.03.2017

SESJA NAUKOWA O ZUZANNIE GINCZANCE
8 marca 2017 roku
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
9 marca 2017 roku przypada 100. rocznica urodzin Zuzanny Ginczanki. Z tej okazji pragniemy zaprosić Państwa do udziału w poświęconej poetce sesji naukowej „jak burgund pod światło…”. Konferencja  odbędzie się  8  marca 2017  roku  na Wydziale  Polonistyki  Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla przyjaciół Gina, Sana, „żydowska gazela”, Sulamitka, czasem „Tuwim w spódnicy” – członkini Skamandra. Wierzy w poezję, kocha rytm ulicy: warszawskie kawiarnie, spotkania, spacery z  Gombrowiczem. Urodzona z  daleka  od  zgiełku  Warszawy:  jej  historia  zaczyna  się w Kijowie,  przebiega  przez    Równe,    Wołyń,  Warszawę.  Kończy  się  tragicznie  –  rozstrzelaniem w Krakowie. Ceniona za talent, podziwiana za niezwykłą urodę staje się legendą przedwojennej poezji. Taki ogólny obraz Ginczanki już znamy. Jako organizatorki konferencji, zachęcamy teraz do przyjrzenia    się poetce z nieco    bliższej    perspektywy –    proponowania    nowych    odczytań i podważania przypisanego jej stereotypowego wizerunku.
Wystąpienia mają pełnić funkcję wyjaśnienia „na marginesie”. Stąd też chciałybyśmy zaproponować nową ich formułę. Prosimy o przygotowanie krótkich, 5 minutowych wypowiedzi na temat artystki, jednego motywu występującego w jej twórczości – drobiazgu, który niczym Barthes’owskie punctum przyciąga i skupia naszą uwagę. Tym samym, mamy nadzieję, że konferencja pozwoli na różnorodne odczytania oraz nowe spojrzenia na biografię i twórczość Ginczanki.
Sesja naukowa wpisuje się w dwudniowe obchody rocznicy urodzin poetki, w ramach których zaplanowano wiele działań o charakterze naukowym, artystycznym i literackim. Poprzez nie pragniemy pokazać niezwykłą postać Ginczanki oraz jej wielowymiarową twórczość.
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń na adres zginczanka.konferencja@gmail.com mija 5 lutego 2017 roku. Objętość abstraktu: do 300 słów. Informacja o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu propozycji wystąpienia konferencyjnego zostanie rozesłana do autorów 10 lutego 2017 roku. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Organizatorzy przewidują̨ publikację w formie recenzowanej antologii artykułów pokonferencyjnych.

Plakat >>

W imieniu Organizatorów,
dr Agata Araszkiewicz
Karolina Koprowska 
mgr Sylwia Papier
dr hab. Roma Sendyka

Data opublikowania: 10.01.2017
Osoba publikująca: Janusz Smulski