Przed - tekstowy świat

Termin: 10.03.2016 - 11.03.2016
Miejsce: Kraków

Katedra Historii Literatury Polskiej XX Wieku i Katedra Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Ośrodek Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego Instytutu Badań Literackich PAN

 

Przed - tekstowy świat

(Archiwa, bruliony, rękopisy)

PLAKAT >>

Profil konferencji określić można następująco: ma być ona ramą dla rozmowy o sile, intensywności i różnorodności, z jaką przed-tekstowy świat (archiwa, notatniki, bruliony, autografy, może pliki Word?) narzuca się świadomości badacza (i szerzej: czytelnika) literatury. Zaproszenie adresowane jest szczególnie do filologów, edytorów, „krytyków genetycznych", historyków literatury, teatrologów – słowem, do badaczy wkraczających (na różne sposoby, z różnych powodów) w głąb „przed-tekstowego świata". W takim gronie chcemy porozmawiać o tym, co ciekawego przydarza się nam wówczas, gdy w polu naszej uwagi znajdzie się archiwum pisarza bądź poety.

Tę zasadniczą intencję uściślić można wskazaniem zakresów tematycznych, w obrębie których, jak sądzimy, mogłaby przebiegać refleksja uczestników konferencji. 

1. Droga do tekstu

Zapraszamy badaczy zainteresowanych procesem tekstotwórczym, uobecnionym śladowo w zapisach brulionowych.

Przykładowe tematy referatów: analizy / interpretacje ukazujące powstawanie wybranego utworu w oparciu o zachowaną dokumentację, opisy praktyki twórczej wybranego autora, metodologia i teoria badań nad procesem tekstotwórczym, szeroko pojęta „krytyka genetyczna" – jej najnowsze światowe realizacje oraz jej miejsce na mapie współczesnych zjawisk w obrębie humanistyki; rękopis poety / pisarza jako szczególny przypadek „materialności tekstu".   

2. Rękopis jako „tekst w świecie"

Interesuje nas rękopis (brulion, autograf, maszynopis) jako zjawisko o charakterze społeczno-kulturowym –  przedmiot troski instytucji państwowych, obiekt aukcji i donacji, forma magazynowania kapitału, motyw obecny w literaturze i kulturze, ślad traumy etc. Chcemy przyjrzeć się losom archiwum literackiego – zarówno samej idei, jak i jej konkretnym realizacjom.

3. Przed-tekstowy świat jako wyzwanie dla edytora

Interesuje nas rozmowa o doświadczeniu edytora, który wkracza do archiwum pisarza, w poszukiwaniu utworów niepublikowanych lub materiałów umożliwiających procedurę emendacji i koniektury. Ciekawi nas także pytanie inne: czy edycje dzieła literackiego mogą ukazywać nie tylko jego stadium finalne, lecz także proces powstawania? Jeśli tak, to w jaki sposób (za pomocą aparatu krytycznego, reprodukcji, transkrypcji / transliteracji, tzw. „wydania genetycznego", witryny internetowej)?  

Mile widziane będą zarówno referaty o charakterze teoretyczno-metodologicznym, jak i szczegółowe analizy, relacje o własnych, specyficznych doświadczeniach badawczo-edytorskich, związanych z archiwalną kwerendą.

Konferencja odbędzie się w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Organizator zapewni możliwość prezentacji multimedialnych w trakcie wystąpienia. Przewidziana jest publikacja książki zbiorowej.

Opłata konferencyjna obejmuje dwa noclegi, obiad i poczęstunek w trakcie obrad, jej wysokość nie przekroczy kwoty 450 zł (ostateczna kwota zostanie ustalona po otrzymaniu i rozpatrzeniu wszystkich zgłoszeń).

Zgłoszenia zawierające:

- imię, nazwisko, tytuł, afiliację

- tytuł wystąpienia

- streszczenie (ok. 800 znaków)

prosimy kierować na adres  antoniuk2@interia.pl  do dnia 1.12.2015. Informacja zwrotna zostanie przesłana do dnia 1.01.2016.

Serdecznie zapraszamy!

Komitet organizacyjny konferencji:

prof. dr hab. Stanisław Jaworski – przewodniczący

prof. dr hab. Maria Prussak

prof. dr hab. Aleksander Fiut             

prof. dr hab. Janusz Gruchała

prof. dr hab. Wojciech Ligęza        

dr Mateusz Antoniuk

mgr Paweł Bem

mgr Łukasz Cybulski

 

 

 

 

 

Data opublikowania: 30.06.2015
Osoba publikująca: Janusz Smulski