Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

lipiec 2021

20210705
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

V Międzynarodowa Konferencja Memory Studies Association

Data: 05.07.2021 - 09.07.2021
Miejsce: internet
V Międzynarodowa Konferencja  Memory Studies Association

5 lipca 2021 r. rozpoczęła się coroczna konferencja Memory Studies Association (MSA) – światowego zrzeszenia naukowców i praktyków zajmujących się badaniami nad pamięcią (memory studies).
W tym roku, choć w formie zdalnej, wydarzenie odbywa się w Warszawie. W konferencji udział biorą międzynarodowi eksperci i ekspertki z różnych dziedzin akademickich, którzy w swojej pracy dotykają problematyki pamięci zbiorowej, upamiętniania w życiu codziennym oraz roli historii w przestrzeni publicznej: Ivan Krastev, Marek Cichocki, Olivette Otelle, Michael Rothberg, Emilie Pine. Gościnnie wystąpią także Anne Applebaum i Agnieszka Holland.

Współorganizatorem konferencji jest Wydział Polonistyki UJ, reprezentowany przez Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci. Zaangażowanie i intensywna praca zespołu działającego pod kierownictwem prof. Romy Sendyki w znaczącym stopniu przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia.

MSA powstało w 2016 roku i od tamtej pory zorganizowało już konferencje w Amsterdamie, Kopenhadze i Madrycie. Co roku wydarzenia organizowane przez MSA przyciągają tysiące badaczy i badaczek oraz osoby pracujące w muzeach, archiwach, galeriach sztuki i centrach edukacyjnych. Tym razem, choć wirtualnie, konferencja gromadzi w Warszawie ponad tysiąc osób ze wszystkich kontynentów. Pomimo zdalnej formy wydarzenia organizatorzy dołożyli wszelkich starań,
by umożliwić uczestnikom poznanie Polski i stolicy. Oprócz paneli, dyskusji, warsztatów, wykładów i pokazów filmowych zorganizowane zostały wirtualne spacery po warszawskich miejscach pamięci przybliżające historię i architekturę miasta. W ramach konferencji swoją ofertę przedstawiają również zagraniczne i polskie wydawnictwa, uczestnicy mają ponadto możliwość wirtualnego zwiedzenia kilku muzeów, do których być może powrócą kiedyś osobiście.

Hasłem i jednocześnie motywem przewodnim tegorocznej konferencji MSA są “Convergences”, czyli “Zbieżności”. Wschodnio- i środkowoeuropejski kontekst zachęca do prowadzenia dyskusji
o tym, w jaki sposób można porównać lokalne tradycje upamiętniania i pamiętania z tymi globalnymi. Ponadto jej uczestnicy zamierzają debatować też o politycznych, historycznych, instytucjonalnych, biologicznych oraz etycznych aspektach badań nad pamięcią. Zastanowią się też nad tym, w jaki sposób nie-ludzkie, cyfrowe lub analogowe, podmioty wpływają na ludzką pamięć.
Transmisje wykładów zostaną udostępnione na Facebooku i YouTube. Pełna lista wydarzeń organizowanych w ramach MSA Warsaw 2021 oraz szczegółowe informacje na temat konferencji są dostępne na stronie internetowej: https://msaconferencewarsaw.dryfta.com/.

Organizator konferencji:
Memory Studies Association

Lokalni współorganizatorzy:
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Uniwersytet Warszawski
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie
Polish Memory Studies Group

Partnerzy:
Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną, UW
Collegium Civitas
Dom Spotkań z Historią
Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci, UJ
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski  
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

twitter: https://twitter.com/memstudiesassoc
Facebook: https://www.facebook.com/memorystudies
http://www.kulturypamieci.polonistyka.uj.edu.pl/
http://www.terriblyclose.eu/  
http://www.widokzzabliska.eu/
http://niemiejscapamieci.uj.edu.pl/