Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2022

20220513
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

O prawach moralnych w literaturze dla dzieci i młodzieży

Data: 13.05.2022
Czas rozpoczęcia: 9 00
Miejsce: Kraków, ul. Gołębia 16 sala 42
O prawach moralnych w literaturze dla dzieci i młodzieży

Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego oraz Ośrodek Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zapraszają na konferencję O prawach moralnych w literaturze dla dzieci i młodzieży organizowaną 13 maja 2022 roku na ul. Gołębiej 16 w sali nr 42.

   Celem konferencji jest podjęcie refleksji nad sposobami prezentowania praw moralnych i dylematów etycznych w literaturze dla młodego czytelnika. Przed jakimi wyborami stają bohaterowie? Do czego dążą? Czym się kierują, podejmując trudne decyzje? Gdzie szukają pomocy? Czy wszyscy tak samo pojmują moralne postępowanie? Czy świat wartości w literaturze dla niedorosłych to zespół uniwersalnych zasad, reguły wynikające z systemów religijnych, czy raczej całkowicie odmienne zbiory prawd, trudne do jakiegokolwiek sklasyfikowania?

   Przedmiotem rozważań pragniemy uczynić obecność praw moralnych zarówno w klasycznej, jak i współczesnej literaturze polskiej oraz światowej dla czytelników niedorosłych, a ponadto ich znaczenie w praktyce szkolnej. Zachęcamy zatem do podzielenia się refleksjami nad dawnym i współczesnym rozumieniem praw moralnych, a także ich miejscem w edukacji polonistycznej, funkcją formacyjną utworów dla dzieci i młodzieży oraz pomysłami dydaktycznymi na rozmowę o tekstach poświęconych dylematom małych i nastoletnich bohaterów literackich. Interesuje nas również sposób postrzegania roli nauczyciela w odkrywaniu i interpretowaniu sensów etycznych zawartych w literaturze dla dzieci i młodzieży.

 

Konferencja ma charakter hybrydowy. Można do niej dołączyć, poprzez kod zespołu: zquomq2,

lub korzystając z linku: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3aLTks2r-rz6JKWpraunJrNkdb67V3bGEEIVFwkCLfj5Y1%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=19669643-ab1c-44c5-87e7-838d9f3eebe7&tenantId=eb0e26eb-bfbe-47d2-9e90-ebd2426dbceb

 

PROGRAM KONFERENCJI W ZAŁĄCZNIKU

 

Komitet organizacyjny:

prof. dr hab. Anna Janus-Sitarz

mgr Aleksandra Dziubdziela

mgr Anna Sałatarow

Pliki do pobrania
pdf
Program