Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230604

Konferencja „Przybyszewski i inni” w Gdańsku

Data: 04.06.2023 - 05.06.2023
Konferencja „Przybyszewski i inni” w Gdańsku
Z inicjatywy dziewięciu instytucji (m.in.: Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego) w dniach 4-5.06., w setną rocznicę powołania trzech wydziałów humanistyczno-społecznych w Towarzystwie Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku, odbędzie się konferencja naukowa „Przybyszewski i inni. Początki społecznego ruchu naukowego humanistów w Gdańsku 1923-2023”. Pomysłodawczynią wydarzenia jest prof. Maria Mendel, zaś całe przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego. W ramach pierwszego dnia konferencji w sali Ratusza Staromiejskiego prof. Gabriela Matuszek-Stec w rozmowie z prof. Brygidą Helbig zaprezentuje postać Stanisława Przybyszewskiego oraz realizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim projekt grantowy. Drugiego dnia będzie można wysłuchać prelekcji naukowców z różnych ośrodków badawczych, którzy przywrócą pamięć o Przybyszewskim, a także innych zapomnianych działaczach-humanistach. Na wszystkie wystąpienia wstęp wolny, zapraszamy do udziału! 

Rentgenogramy duszy. List do Przybyszewskiego

___________________________________________________________________________________ 

     Wydarzeniem towarzyszącym konferencji naukowej „Przybyszewski i inni” będzie otwarcie wystawy „Rentgenogramy duszy. List do Przybyszewskiego” autorstwa krakowskiego malarza i poety – Grzegorza Steca. Ten cykl obrazów Steca jest próbą nawiązania kontaktu z człowiekiem, który sto lat temu rozpoznał zagrożenia ciążące nad współczesnością. Zarówno twórczość Przybyszewskiego, jak i wchodzącego z nim w dialog malarza przesiąknięta jest cierpieniem, lękiem, szaleństwem – staje się wglądem w duszę współczesnego człowieka. Obrazy Grzegorza Steca, absolwenta krakowskiego ASP, twórcy mający na koncie ponad 70 indywidualnych wystaw (kraje europejskie oraz USA), znalazły się także na okładkach edycji Przybyszewskiego. Otwarcie wystawy organizowanej przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki nastąpi w drugim dniu konferencji (5.06.) i poprzedzone będzie wykład otwierającym, który wygłosi prof. Piotr Józefowicz z ASP w Gdańsku. „Rentgenogramy duszy” będzie można obejrzeć w Galerii Punkt aż do 20.06. Zapraszamy! 

Spotkanie „Przybyszewski w Sopocie”

6.06. o godzinie 18:00 odbędzie spotkanie promujące edycję w Sopocie. Dziennikarz i autor książek Adam Grzybowski poprowadzi w Sopotece rozmowę z prof. Gabrielą Matuszek-Stec, która przybliży mieszkańcom postać oraz dzieło Przybyszewskiego - mieszańca Sopotu (w latach 1920-1924) oraz twórcy zasłużonego dla miasta. Na spotkanie wstęp wolny. 

Pliki do pobrania
Program