Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zebrania katedr

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2019

20190509
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wielkie poruszenie. Pojałtańskie narracje migracyjne w kulturze polskiej

Data: 09.05.2019
Czas rozpoczęcia: 18 45
Miejsce: Kraków, ul. Grodzka 64, sala 203
Wielkie poruszenie. Pojałtańskie narracje migracyjne w kulturze polskiej

Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci zaprasza na warsztatową dyskusję o najnowszej książce dr Kingi Siewior „Wielkie poruszenie. Pojałtańskie narracje migracyjne w kulturze polskiej” (IBL 2018). Spotkanie odbędzie się w czwartek 9 maja o godzinie 18.45 w sali 203 przy Grodzkiej 64. Będziemy rozmawiać zwłaszcza o dwóch fragmentach książki: wstępie i rozdziale drugim - „Osadzanie. O dyskursie Ziem Odzyskanych”.
 
Opis /ze wstępu/:
„Powojenne przemieszczenia ludności, których genezę potocznie kojarzy się z konferencją w Jałcie, objęły po samej stronie polskiej – w bezdusznym zaokrągleniu – około sześciu milionów osób, co stanowiło wówczas z grubsza prawie 1/3 ogółu populacji naszego kraju. Liczby owe mówią same za siebie: to jedno z największych zbiorowych doświadczeń społeczeństwa polskiego po II wojnie światowej i jako takiemu należa¬łoby mu przypisywać charakter fundacyjny. Zadaniem, jakie sobie w tej książce stawiam, jest zaś próba zweryfikowania, czy jest to zarazem jedno z najważniejszych powojennych doświadczeń społeczeństwa polskiego i czy było/jest/mogłoby być rozpatrywane w świetle owej fundacyjności. Interesować mnie będzie to, w jaki sposób przedstawiano powojenne migracje polskiej ludności na zachód na przestrzeni ostatnich kilku¬dziesięciu lat i jak przedstawia się je dziś oraz jakie miejsce i rolę w kon¬struowaniu polskiej tożsamości zbiorowej przypisywało się im kiedyś, a jakie przypisuje się obecnie”.
dr Kinga Siewior - literaturoznawczyni. Autorka książek: "Wielkie poruszenie. Pojałtańskie narracje migracyjne w kulturze polskiej" (2018) i "Odkrywcy i turyści na afrykańskim szlaku. O fotografii w polskim reportażu podróżniczym" (2012).
Plik z fragmentami do lektury dostępny pod adresem kulturypamieci@gmail.com.


W imieniu zespołu Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci Wydziału Polonistyki UJ
Roma Sendyka (kierowniczka OBKP)
Sylwia Papier (sekretarz OBKP)