Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zebrania katedr

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2022

20220404
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Study on Hamlet. Wyspiański w teatrze globu

Data: 04.04.2022
Czas rozpoczęcia: 18 00
Study on Hamlet. Wyspiański w teatrze globu

 Pracownią Kultury Polskiej na Świecie Instytutu Glottodydaktyki Polonistycznej UJ zaprasza w dniu 4 kwietnia (poniedziałek) o godz. 18.00 na spotkanie z Patrickiem Spottiswoodem i Waldemarem Raźniakiem poświęcone angielskiemu przekładowi „studium o Hamlecie” Williama Shakespeare’a.

W roku 2019 nakładem Shakespeare’s Globe ukazał się angielski przekład Studium o Hamlecie oraz Śmierci Ofelii Stanisława Wyspiańskiego. Coś, co wydawało się długo niemożliwe, stało się realne dzięki zaangażowaniu Patricka Spottiswoode’a, wówczas dyrektora działu edukacji Shakespeare’s Globe, tłumaczki Barbary Bogoczek i współpracującego z nią ściśle wybitnego szekspirologa prof. Tony’ego Howarda. Wiosną roku 2020 cała trójka miała przyjechać do Krakowa, żeby tu, w Rydlówce, świętować to wielkie wydarzenie razem z polskimi miłośnikami Wyspiańskiego. Niestety w lutym 2020 stało się jasne, że ten plan jest nierealny…

Dwa lata później, na zaproszenie Narodowego Starego Teatru, którego obecny dyrektor Waldemar Raźniak był w roku 2018 jednym z inicjatorów współpracy z The Globe, Patrick Spottiswoode przyjeżdża do Krakowa. Korzystając z tej okazji, Muzeum Krakowa, wspólnie z Narodowym Starym Teatrem i Pracownią Kultury Polskiej na Świecie Instytutu Glottodydaktyki Polonistycznej UJ, organizuje spotkanie poświęcone nie tylko temu, jak doszło do wydania The Hamlet Study, ale też refleksji na temat obecności Wyspiańskiego poza obszarem oddziaływania kultury polskiej i szans na to, by twórczość krakowskiego artysty znalazła należny rezonans na świecie. W spotkaniu, które odbędzie się w Rydlówce – Oddziale Muzeum Krakowa, 4 kwietnia 2022 o godz. 18.00, udział wezmą Patrick Spottiswoode, Waldemar Raźniak i Dariusz Kosiński.

Ze względu na niewielkie rozmiary przestrzeni Rydlówki w wydarzeniu na miejscu uczestniczyć będzie mogła jedynie stosunkowo niewielka grupa osób. Prosimy więc o dokonywanie rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa:
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl