Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zebrania katedr

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230517

Spotkanie z poetką Mirą Rosenthal

Data: 17.05.2023
Czas rozpoczęcia: 18 00
Miejsce: Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4
Spotkanie z poetką Mirą Rosenthal

Centrum Studiów Humanistycznych oraz Koło Naukowe Tekstów Kultury zapraszają na spotkanie z poetką Mirą Rosenthal poświęcone rozmowie o jej najnowszym tomie wierszy Territorial (2022).

Prof. Mira Rosenthal jest stypendystką Fulbrighta na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi zajęcia z najnowszej poezji amerykańskiej. Na stałe pracuje w Kalifornii (Cal Poly, USA), gdzie uczy twórczego pisania, przekładoznawstwa, a także prowadzi kursy z literatury amerykańskiej.

W 2022 roku opublikowała drugi (po The Local World, 2011) tom poezji zatytułowany Territorial. Porusza w nim kwestie zmian klimatycznych i ich nieodwracalnych skutków (pochodzi z Kalifornii, miejsc wielkich pożarów i suszy) oraz feminizmu w kontekście „slow-violence”. Rosenthal zainspirowana koncepcją autorstwa Roba Nixona (2013) analizuje formy niewidocznej i długotrwałej przemocy, która z racji rozłożonego w czasie oddziaływania tylko na pozór wydaje się nie mieć konsekwencji dla dzisiejszych wspólnot, zubożałych regionów czy kobiet i ich społecznej pozycji. Jej poezja jest dość powściągliwa i subtelna, dlatego tworzy wyrazisty, a nawet „bolesny” kontrast z poruszaną w wierszach tematyką.

Mira Rosenthal to również bardzo doceniana i wielokrotnie nagradzana tłumaczka poezji polskiej. Jej strona internetowa: https://mirarosenthal.com/

Spotkanie będzie w formule dwujęzycznej: polsko-angielskiej. Zapraszamy!

dr Anna Turczyn (CSH WPl UJ) oraz Zuzanna Świątek (KNTK WPl UJ).