Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zebrania katedr

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2023

20231026
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Interpretować czy zmieniać świat? Spotkanie z Profesorem Michałem Pawłem Markowskim

Data: 26.10.2023
Czas rozpoczęcia: 14 00
Interpretować czy zmieniać świat? Spotkanie z Profesorem Michałem Pawłem Markowskim

Centrum Studiów Humanistycznych zaprasza na spotkanie z Profesorem Michałem Pawłem Markowskim, które odbędzie się w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada i dotyczyć będzie jego najnowszej książki Interpretacja (Gdańsk: słowo obraz/terytoria, 2023): 26 października (czwartek), godz. 14.00, AST, ul. Straszewskiego 21-22.

Interpretować czy zmieniać świat? Spotkanie z Profesorem Michałem Pawłem Markowskim 

Prowadzenie: dr Grzegorz Jankowicz

Tytuł tego spotkania nawiązuje do słynnego zdania Marksa, które znalazło się w jego Tezach o Feuerbachu: „Filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat; idzie jednak o to, aby go zmienić”. Sentencję tę zapisał człowiek dwudziestopięcioletni, który uważał, że filozofia nie jest jedynie dziedziną teoretyczną, lecz pozostaje w ścisłym związku z praktyką. Michał Paweł Markowski od lat interpretuje zarówno dzieła literackie, jak i zjawiska społeczne. Prowokuje dyskusje, by inspirować do innego sposobu myślenia i działania. Jakie jest dziś zadanie interpretacji? Dlaczego właśnie literatura może nam pomóc, gdy próbujemy sobie wyobrazić inny porządek społeczny, inny świat? To będzie również rozmowa o piętnastu latach Festiwalu Conrada i jego miejscu na mapie międzynarodowych wydarzeń literackich. 

O książce:

Pierwszy tom trzytomowego wydania tekstów Michała Pawła Markowskiego, które nie weszły do książek autorskich, zawiera rozprawy, recenzje, eseje, polemiki i glosy poświęcone teorii i praktyce interpretacji, powstałe w ciągu ostatnich 35 lat. Każdy z przedrukowanych tekstów poprzedzony jest pisanym specjalnie dla tej edycji komentarzem, w którym autor odnosi się do swoich dawnych rozpraw, umieszczając je w osobistym i historycznym kontekście. Dzięki temu książkę, która zbiera klasyczne przyczynki do teorii interpretacji, całościowe wykładnie utworów Miłosza, Szymborskiej, Leśmiana, Leca, Gombrowicza, Prousta czy Kafki, oraz rekonstrukcje poglądów na interpretację Nietzschego, Foucaulta, Northropa Frye’a czy Umberto Eco, można czytać jako ilustrację ewolucji poglądów autora na zagadnienie interpretacji, jako pokaz interpretacji w działaniu, oraz – najlepiej – jako anegdotyczny komentarz do dziejów polskiej humanistyki w ostatnich kilkudziesięciu latach, szczególnie zaś ewolucji tak zwanego post-strukturalizmu czy postmodernizmu.
Tom zawiera także ważne przyczynki do studiów nad przekładem i krytyką literacką, niepublikowane eseje o związkach interpretacji z egzystencją oraz napisany specjalnie dla niniejszej edycji wstęp, po raz ostatni podejmujący pytanie czym – według autora – jest, a czym nie jest interpretacja.