Małopolska Noc Naukowców 2016 – Wydział Polonistyki UJ

Termin: 30.09.2016

Z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców 2016 Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje dla wszystkich zainteresowanych cykl ciekawych wykładów połączonych wspólnym hasłem Laboratorium kultury. Ich przedmiotem będzie przede wszystkim humanistyka eksperymentalna, a więc zorientowana na analizę współczesnej kultury i jej trendów oraz poszukiwanie prawidłowości w chaotycznych i trudnych do wyjaśnienia przekształceniach życia codziennego.

Wykłady wygłoszą czołowi polscy przedstawiciele nauk humanistycznych związani z Wydziałem Polonistyki:

- 16:00 – dr hab. Jakub Niedźwiedź: Jak humaniści wymyślili współczesną mapę?

- 17:00 – dr hab. M. Heydel: Przekład jako laboratorium;

- 18:00 ‒ dr J. Czernik: Kanibale i my: jak Europa wyobraża sobie świat;

- 19:00 ‒ dr A. Pekaniec: Autobiografie i listy - laboratorium teorii, laboratorium życia;

- 20:00 ‒ dr J. Franczak: Projektowanie przyszłości, czyli literatura jako symulator katastrof

- 21:00 ‒ mgr M. Jutkiewicz: Laboratorium Dextera i innych. Naukowcy w animacjach dla dzieci

Tak dobrane tematy zarówno pokażą szeroki zakres tematyczny badań, które podejmowane są na Wydziale Polonistyki, jak i zachęcą słuchaczy do badania kultury we wszystkich jej przejawach.

Dodatkowo zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w grze terenowej Laboratorium kultury, przygotowanej przez studentów zrzeszonych w kołach naukowych działających na Wydziale Polonistyki, która nie tylko posłuży jako uzupełnienie treści wykładów, ale też pozwoli sprawdzić w praktyce umiejętności związane z badaniem różnorakich aspektów kultury.

Data opublikowania: 15.09.2016
Osoba publikująca: Janusz Smulski