Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku, Świat ukryty w tekstach kultury

Termin: 10.03.2014

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do udziału w II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku, Świat ukrytyw tekstach kultury". Konkurs przeznaczony jest dla uczniów trzecich klas liceów ogólnokształcących i ma charakter dwuetapowych zawodów. Nagrodami głównymi są indeksy na studia stacjonarne pierwszego stopnia prowadzone przez Wydział Polonistyki UJ.

Humanizm to nie znaczy mówić: „Zrobiłem to,

czego żadne zwierzę by nie zrobiło", to znaczy
mówić: "Odrzuciliśmy to, czego chciało w nas
zwierzę, i chcemy odnaleźć człowieka wszędzie
tam, gdzie znaleźliśmy to, co go miażdży".

Andre Malraux

„(...) i chcemy odnaleźć człowieka wszędzie tam, gdzie znaleźliśmy to, co go miażdży" - słowa te przyświecają organizatorom Konkursu. Ma on bowiem – po pierwsze – wyjść naprzeciw zainteresowaniom młodych ludzi, ale również – a może przede wszystkim – ma pokazać, że w dzisiejszej ponowoczesności idea humanizmu nie jest tylko czymś, co należy oddać do lamusa. Literatura, język, kultura to te płaszczyzny, w których można odnaleźć cząstkę człowieka – homo sapiens, istotę myślącą.

Pierwszy etap Konkursu wymaga od uczniów napisania eseju na wybrany temat spośród innych zaproponowanych przez Komisji Naukową Konkursu. Licealiści, których prace zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu, będą musieli zmierzyć się z ustną wypowiedzią na temat zadany przez Jury ad hoc. Ostateczny termin nadsyłania prac konkursowych to 10 marca 2014 roku.

Wszystkie szczegóły dotyczące Konkursu można znaleźć na stronie internetowej.

Data opublikowania: 13.01.2014
Osoba publikująca: Janusz Smulski