Termin: 14.08.2104

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Koło Naukowe Metodyki Polonistycznej i Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia pod opieką dr hab. Kazimierza Sikory zorganizowały z tej okazji dwa konkursy: agon retoryczny oraz konkurs na najciekawszą lekcję języka polskiego związaną z parlamentaryzmem. Finał konkursów odbył się w Sejmie RP 13 marca (pierwotną datą był 20 lutego, jednak z powodu pogrzebu śp. senatora Romaszewskiego, termin uległ zmianie). W Sejmie przygotowaniami do finałów konkursu zajął się Parlamentarny Zespół Obrońców Języka i Literatury Polskiej. Podczas finału agonu retorycznego mówcy wygłosili mowy na temat: "Człowiek wobec dyktatu technologii".

Przemówienia oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk - wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, prof. dr hab. Anna Łebkowska - Prodziekan Wydziału Polonistyki, dr hab. Krzysztof Biedrzycki - Instytut Badań Edukacyjnych, Wydział Polonistyki UJ, dr Maria Załęska - Polskie Towarzystwo Retoryczne oraz dr Beata Drabik-Frączek - Podyplomowe Studium Retoryki przy Wydziale Polonistyki UJ.

Jurorzy zadecydowali, że I miejsce należy się panu Michałowi Kozieniowi z Wydziału Polonistyki UJ.

Na II miejscu znalazł się pan Tomasz Narodowski z Uniwersytetu Śląskiego, III miejsce otrzymał pan Maciej Stopa - student Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyróżnienia otrzymali: pan Łukasz Łaskawiec z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz pan Jakub Pieczka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po wręczeniu nagród wystąpił laureat ubiegłorocznego agonu retorycznego, pan Bogusław Wajzer.

Następnie wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni do udziału w lekcji przygotowanej przez pana Gabriela Manię.
Lekcja została wybrana przez jury w składzie: dr hab. Witold Bobiński, dr Ewa Horwath, dr Maciej Rak.

Lekcja pana Mani na temat kształtowania wizerunku polityków za pomocą języka spotkała się z dużym uznaniem zarówno zaproszonej młodzieży z I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, jak i przybyłych parlamentarzystów, studentów, jak i nauczycieli akademickich.

Nagrody za I miejsce ufundował Wicemarszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowało Wydawnictwo Naukowe PWN, za co bardzo dziękujemy.

Do Sejmu...

Jury.

Pod opieką Prof. Sikory.

Nagrodę za I miejsce wręcza Wicemarszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński.

Laureat I miejsca w II Agonie Retorycznym 2014, pan Michał Kozień z Wydziału Polonistyki UJ.

Data opublikowania: 21.03.2014
Osoba publikująca: Janusz Smulski