Zmarł śp. prof. dr hab. Tadeusz Ulewicz

śp. prof. dr hab. Tadeusz Ulewicz

emerytowany profesor zwyczajny
Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
historyk literatury i kultury, nauczyciel akademicki

Urodził się  4 sierpnia 1917 w Radomiu, studia w zakresie filologii polskiej ukończył w Uniwersytecie Jagiellońskim w r. 1939. Podczas okupacji hitlerowskiej  brał   udział w działalności konspiracyjnej, od r. 1945 - asystent UJ, od r. 1967 tytularny profesor nauk humanistycznych, były kierownik Zakładu Literatury Staropolskiej i Oświeceniowej w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego i Università Cattolica del Sacro Cuore w Mediolanie. Członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członek czynny Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członek zagraniczny Accademia Galileana Patavina, członek czynny Accademia Adamo Mickiewicz Uniwersytetu w Bolonii, członek Komisji Historycznoliterackiej Oddziału Krakowskiego Polskiej Akademii Nauk, członek honorowy Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Brat Orator Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego, redaktor- współzałożyciel Ruchu Literackiego.

Autor ponad pięciuset rozpraw naukowych, w tym kilkunastu książek, poświęconych średniowiecznej i wczesnonowożytnej kulturze i literaturze europejskiej i polskiej. Jeden z najwybitniejszych znawców twórczości Jana Kochanowskiego, drukarstwa staropolskiego, oddziaływania idei sarmatyzmu w kulturze staropolskiej oraz powiązań kulturalnych polsko-włoskich. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, orderem Grande Ufficiale (1 Classe) Ordine Stella Della Solidarietà Italiana,Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis",  nagrodą „Laur Jagielloński".

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 11 maja o godz. 12.00   w Kościele O.O. Karmelitów Bosych w Krakowie, ul. Rakowicka 18, po której o godz. 13.40 od bramy głównej Cmentarza Rakowickiego nastąpi uroczystość odprowadzenia Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

W osobie Zmarłego Społeczność Akademicka utraciła wybitnego humanistę i nauczyciela

Dziekan i Rada Wydziału Polonistyki
oraz Społeczność Akademicka