Zmarł Prof. dr hab. Włodzimierz Maciąg

Władze Dziekańskie i Rada Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego z wielkim smutkiem zawiadamiają, że w dniu 13 września 2012 roku zmarł Prof. dr hab. Włodzimierz Maciąg wybitny krytyk literacki, historyk literatury i powieściopisarz,  w latach 1988-1991 dyrektor, a następnie wicedyrektor Instytutu Filologii Polskiej UJ, w latach 1986-1989 członek Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor Włodzimierz Maciąg  urodził się 3 stycznia 1925 w Brześciu nad Bugiem, od 1943 był żołnierzem AK. Więziony po wojnie w sowieckim obozie w Borowiczach, wrócił do Polski w 1946, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, niebawem też stał się jednym z najbardziej znanych krytyków, znawcą najnowszej literatury, a także monografistą klasyków, takich jak Stefan Żeromski czy Maria Dąbrowska i historykiem literatury PRL. Był współredaktorem „Życia Literackiego",  stałym współpracownikiem m.in. „Twórczości" i „Nowej Kultury", członkiem Związku Literatów Polskich od 1952 do 1983 i współzałożycielem  Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w 1989. W stanie wojennym publikował  w czasopismach drugiego obiegu, był też współredaktorem czasopisma mówionego „Na Głos" przy krakowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, a w latach 90. „Dekady Literackiej" i „Arki".
W osobie Włodzimierza Maciąga tracimy serdecznego Przyjaciela, wybitny autorytet naukowy i świetnego nauczyciela wielu pokoleń studentów. Z wielkim bólem żegnamy Cię, Włodku.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Świętą w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim w czwartek 20 września 2012 roku o godz. 12.00
Data opublikowania: 14.09.2012
Osoba publikująca: Janusz Smulski