Spotkanie z teatrem w ramach projektu "Ucz się u mistrzów"

Termin: 11.03.2015

11 marca uczniowie szkół gimnazjalnych wysłuchali wykładu dra hab. Tadeusza Kornasia o powstaniu teatru i jego ewolucji na przestrzeni wieków.

Wykład rozpoczął się od próby zdefiniowania teatru i opisania jego genezy oraz obecności we wszystkich mitologiach i religiach świata. Nie mogło zabraknąć nawiązania do teatru antycznej Grecji z jej widowiskami muzycznymi (o których wiemy niewiele) oraz misteriami ku czci Dionizosa. Pojęciami, które przybliżył wykładowca były w tym kontekście: katharsis, zasada decorum oraz theatrum mundi. Przedstawiona została również próba rekonstrukcji widowiska teatru antycznego na przykładzie „Metamorfoz". Zwrócono uwagę na połączenie utworu, tańca (zwłaszcza wirowania), gestów, śpiewu i muzyki, przy czym gesty i taniec w dużej mierze zostały odwzorowane na podstawie fresków oraz malowideł na zabytkowych naczyniach, a muzyka została zrekonstruowana na podstawie ułomków podobnych do Papirusu Berlińskiego. Kolejnym okresem, który został omówiony, był czas antycznego Rzymu, który przekształcił teatr bardziej w widowisko niż w przeżycie metafizyczne, jak to miało miejsce w antycznej Gracji. Wspomniano o śmierci męczenników, która często była reżyserowana na podobieństwo widowiska teatralnego, podobnie jak walki gladiatorów czy też widowiska mimiczne. Gdy chrześcijaństwo stało się religią panującą, przestano cenić teatr, uznając, że urąga on wierze i człowiekowi. Dopiero około wieku X teatr zaczyna się rodzić na nowo w ramach liturgii kościelnej. Mnisi zaczynają odgrywać krótkie widowiska, np. nawiedzenie grobu. W XVI wieku zaczął się schyłek dramatu liturgicznego, gdyż widzowie uczęszczali na te widowiska raczej w celach rozrywkowych niż religijnych i kościół zakazał ich na Soborze Trydenckim. Obok dramatu liturgicznego w średniowieczu pojawiły się także misteria. Wykładowca zaprezentował film ukazujący rekonstrukcję dramatu liturgicznego. Pod koniec wykładu nawiązał do zjawiska teatru w XX wieku. Wskazano 3 trendy w teatrze, które znajdują swoich zwolenników: teatr jako przeżywanie (aktor powinien wcielić się rolę); uznanie umowności teatru (teatr nie jest odwzorowaniem, ale osobnym światem) oraz zbliżanie teatru do życia.

Na następny wykład Solne Miasto zaprasza 25 marca, godz. 13:30, do sali B.  Wykład pt. „Czym płacili dawni Słowianie?" wygłosi dr Agata Kwaśnicka-Janowicz.

 

Data opublikowania: 19.03.2015
Osoba publikująca: Janusz Smulski