"Światy grozy"

Termin: 12.02.2015 - 13.02.2015
Miejsce: Kraków, ul. Gołębia 18, s. 42
Witryna internetowa: www.swiatygrozy.wordpress.com
Kontakt: swiatygrozy@gmail.com

Ewolucja w obrębie fantastyki grozy doprowadziła do poszukiwania nowych form wyrazu, prowokując do eksperymentowania z konwencją, do dyskusji z utartymi wzorcami, do odświeżenia skostniałych reguł kompozycyjnych. Polemika taka sygnalizuje jednocześnie inicjację kolejnego etapu w obszarze tej estetyki, gdzie stały schemat literacki uzupełniony zostaje o inspiracje rozmaitej proweniencji.

Współczesny horror oraz fantastyka grozy to w zasadzie estetyka o charakterze intertekstualnym i transmedialnym, niemożliwa do zdeszyfrowania bez znajomości przedmiotu. Umniejszanie rangi tego rodzaju literatury, jak również i sztuki filmowej czy gier wideo, stanowiących przecież poczesny składnik kultury popularnej i masowej, sprowadza je do roli niewyszukanej rozrywki, pozbawiając istotnego znaczenia jako realnego czynnika kulturotwórczego. Współczesne światy grozy to bowiem przede wszystkim szeroki kontekst kulturowy, mieszczący w sobie odwołania do tradycji ludowej, folkloru miejskiego, kinematografii, technologii, historiozofii, psychologii czy wreszcie tkwiących głęboko w nas pytań o skrywane lęki czy fobie.

Celem konferencji "Światy grozy" będzie więc przede wszystkim redefinicja sposobu opisywania i nazywania tytułowej kategorii w abstrakcji od konkretnego medium realizacji, za to ze szczególnym uwzględnieniem:

  • sposobów konstrukcji i kreowania świata w filmie, serialu, komiksie, grze wideo oraz literaturze grozy i horrorze,
  • realizowanych przez nie gier z konwencją grozy i ich konsekwencji,
  • przełamywania schematów w obrębie światów grozy,
  • światów grozy jako przykładu fobii społecznych,
  • światów grozy jako emendacji lęków ludzkich,
  • relacji pomiędzy odbiorcą a tekstem grozy,
  • muzyki jako ilustracji nastroju grozy,
  • sposobów wizualizacji grozy,
  • filmowych i serialowych realizacji grozy,
  • światów grozy w grach komputerowych,
  • światów grozy w anime, komiksie i szeroko pojętej kulturze masowej.

Ostateczny termin przysyłania abstraktów mija 10 stycznia 2015 r. Do abstraktu należy dołączyć krótką notę biograficzną sformułowaną podług powszechnie przyjętych standardów (afiliacja, tytuł naukowy oraz profil badawczy). Jego objętość nie powinna przekroczyć dwóch stron znormalizowanego maszynopisu. Informacja o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu propozycji wystąpienia konferencyjnego zostanie rozesłana do autorów 15 stycznia. Referaty wygłoszone podczas konferencji będzie można rozwinąć do objętości artykułów i opublikować w recenzowanym tomie pokonferencyjnym.

Szczegółowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie konferencji oraz dedykowanej stronie społecznościowej.

Data opublikowania: 11.02.2015
Osoba publikująca: Janusz Smulski