Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

czerwiec 2021

20210618
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Nomadyczność. Podmioty- przestrzenie - pojęcia

Data: 18.06.2021 - 19.06.2021
Kontakt: konferencja.nomadycznosc@gmail.com
Nomadyczność. Podmioty- przestrzenie - pojęcia

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na konferencję naukową, która odbędzie się w dniach 18-19 czerwca 2021 roku w trybie zdalnym.

Nomadyczność stanowi jedno z chętniej eksplorowanych i adaptowanych pojęć we współczesnej humanistyce. Nie tylko na polu dyskursu naukowego, lecz również w obrębie współczesnej kultury i jej wytworów zagadnienie nomadyczności problematyzowane jest w różnorodny sposób. W ramach konferencji Nomadyczność. Podmioty – przestrzenie – pojęcia zapraszamy do refleksji nad nomadycznością w kontekstach takich jak podmiot nomadyczny (Rosi Braidotti, Gilles Deleuze, Zygmunt Bauman), przestrzeń nomadyczna i nie-miejsca (Marc Augé, Arjun Appadurai, geopoetyka) oraz nomadyczne pojęcia w humanistyce (Mieke Bal, Michel de Certeau).

Kategoria nomadyzmu nawiązuje w bezpośredni sposób do rozwijanego przez Rosi Braidotti alternatywnego ujęcia współczesnej podmiotowości. Figura nomady funkcjonuje jako redefinicja podmiotu z perspektywy poststrukturalistycznej. Podważając schematy esencjalistyczne, logo- i fallocentryczne, postuluje perspektywę akcentującą kreatywny potencjał „krytycznej świadomości” otwartej na zmianę, „płynne przejścia” i „umiejscawianie na nowo”. Fundamentalnym dla filozoficznego projektu Braidotti punktem odniesienia jest rzecz jasna myśl Gilles’a Deleuze’a, wyrażona dobitnie w opracowanym wspólnie z Félixem Guattarim dwutomowym dziele Kapitalizm i schizofrenia. W obrębie formułowanej tam „ontologii wielości” kluczową rolę odgrywa koncepcja kłącza, odzwierciedlającego heterogeniczną strukturę myśli zdecentralizowanej, nie-hierarchicznej i antygenealogicznej, „wolnej od dominacji drzew i poszukiwania korzeni”, a zatem niezależnej wobec hegemonicznych dyskursów tożsamościowych. Zamiast historii – „pisan[ej] jest z osiadłego punktu widzenia w imieniu jednolitego aparatu Państwa”– Autorzy Tysiąc plateau postulują „nomadologię, przeciwieństwo historii”, umożliwiającą między innymi konceptualizację świadomości przy pomocy kategorii geograficznych, przestrzennych i – rozumianych bardzo szeroko – postaw antycentralistycznych. W myśl idei, że „koczownicy pozbawieni są historii; mają jedynie geografię”, filozofowie optują za kartograficzną (a zatem nomadyczną) reprezentacją podmiotu-mapy, wobec którego niemożliwe jest zastosowanie jakiejkolwiek zewnętrznej „struktury nadkodującej”, gdyż zasadza się on na wielości i definiuje się nie przez tożsamość (jedność), a przez „stawanie się” i kierunki ruchu: linie segmentacji, stratyfikacji, linie ujścia czy też deterytorializacji.

Zachęcamy do poddania analizie narracji, obrazów i rozważań poświęconych dylematom przynależności i wyobcowania, centrum i peryferii, logiki i irracjonalności, całościowości i fragmentaryczności, antropocentryzmu i nie-ludzkości. Wspólny dla tych tematów wydaje się nomadyczny rys narracyjnego „ja”, określający swoiste rozproszenie podmiotu, które umożliwia twórcze przedefiniowanie relacji człowieka i terytorium, ale także samej tożsamości jednostki w kontekstach społecznych, etnicznych, seksualnych czy politycznych. Chcemy bowiem rozumieć nomadyczność jako skuteczne narzędzie w procesie diagnozowania i interpretowania zjawisk współczesności niezależnie od tego, czy punktem wyjścia będzie tekst kultury (utwór literacki, praca wizualna, performance itd.), czy obserwacja antropologiczna lub filozoficzna.

Dlatego zapraszamy do udziału w konferencji zarówno kulturoznawców, literaturoznawców, filmoznawców, teatrologów, performatyków, historyków sztuki, muzykologów, jak i filozofów, antropologów, socjologów, religioznawców, geografów czy urbanistów. Po pierwsze, wierzymy, że tylko na przecięciu rozmaitych ścieżek interpretacyjnych i metodologii dyskusja o nomadycznościach i nomadologiach nabierze właściwych wymiarów. Po drugie zaś, uważamy, że jedynie zetknięcie analiz typu case studies z szerszymi perspektywami teoretycznymi gwarantuje otwarcie nowych pól badawczych.

Konferencja odbędzie się w formie seminaryjnej (łączny czas na wystąpienie i dyskusję to 45 minut dla każdego uczestnika). Nie przewidujemy opłaty konferencyjnej. Planowana jest poseminaryjna publikacja naukowa. Prosimy o nadsyłanie propozycji wystąpień w formie abstraktu (maksymalnie 2000 znaków) na adres konferencja.nomadycznosc@gmail.com.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 maja.
Program zostanie ogłoszony do 24 maja. Wówczas ogłosimy również szczegóły techniczne przedsięwzięcia.

Rada naukowa:

  • Dr hab. Jan Balbierz, prof. UJ
  • Dr hab. Katarzyna Bazarnik, prof. UJ
  • Dr hab. Maciej Czerwiński, prof. UJ
  • Dr Jakub Kornhauser
  • Prof. dr hab. Wacław Rapak
  • Dr hab. Elżbieta Rybicka, prof. UJ

Komitet organizacyjny:

  • Dr Jakub Kornhauser
  • Mgr Zofia Małysa-Janczy
  • Mgr Mateusz Mościszko
  • Mgr Karolina Wanda Olszowska
  • Mgr Michał Zięba

Władzie dziekańskie Wydziału Filologicznego UJ:

  • Dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ – Dziekan
  • Prof. dr hab. Roman Sosnowski – Prodziekan ds. naukowych i rozwoju
  • Dr hab. Jadwiga Kita-Huber, prof. UJ – Prodziekan ds. dydaktyki