Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zebrania katedr

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2020

20200320
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

ZEBRANIE ODWOŁANE; Eee… tam, takiego obozu nie było

Data: 20.03.2020
Czas rozpoczęcia: 17 30
Miejsce: Kraków, ul. Grodzka 64, sala 302
ZEBRANIE ODWOŁANE;  Eee… tam, takiego obozu nie było

„Eee… tam, takiego obozu nie było”
Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci zaprasza na spotkanie wokół książki Urszuli Sochackiej Eee… tam, takiego obozu nie było (2019), połączone z projekcją fragmentów jej filmu Nie wolno się brzydko bawić.
W dyskusji wezmą udział Urszula Sochacka oraz prof. Tomasz Majewski.
Prowadzenie: Sylwia Papier
Piątek, 20 marca, godz. 17.30
Wydział Polonistyki UJ, ul. Grodzka 64, sala 302
„Eee… tam, takiego obozu nie było” – usłyszała i za to, że go „wymyśliła”, przesiedziała kilka miesięcy w więzieniu. Potem wielokrotnie próbowała o nim mówić, zabiegać o jego pamięć. Bezskutecznie. Wielu sugerowało Gieni, a potem Genowefie, że jej obóz nie był tak „dobry” jak inne obozy. Urszula Sochacka opracowała w swojej książce wspomnienia Genowefy Kowalczuk, byłej więźniarki obozu dla dzieci i młodzieży utworzonego na terenie wydzielonym z Litzmannstadt Ghetto w Łodzi.
Zarówno książka, jak i film, którego jedną z bohaterek jest Genowefa Kowalczuk, poświęcone są mało znanej historii dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi – Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt, który funkcjonował od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku. W dosłownym tłumaczeniu „Przechowawczy Obóz Policji Bezpieczeństwa dla Polskiej Młodzieży w Łodzi”, był również nazywany obozem izolacyjnym, prewencyjnym, przejściowym, pracy lub karnym, dla dzieci i młodzieży, a najczęściej – obozem przy ulicy Przemysłowej. Brak jednej nazwy, która odzwierciedlałaby jego rzeczywisty charakter, to, według Sochackiej, jeden z wielu symptomów przedłużającego się kryzysu pamięci o obozie i jego „społecznej niewidoczności”.
Urszula Sochacka – autorka oraz producentka reportaży i filmów dokumentalnych. Inicjatorka projektów edukacyjnych dotyczących dziecięcego obozu, realizowanych we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 81 w Łodzi. Jako doktorantka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje rozprawę na temat pamięci o obozie przy ulicy Przemysłowej, a w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje autorski projekt Wirtualnego Muzeum obozu. 
Tomasz Majewski – dr hab., prof. UJ, kulturoznawca i filmoznawca, związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. Autor książek Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna (2011), Siła kształtująca. Eseje o geście i świadectwie (2018), redaktor m. in. tomów Pamięć Shoah (2009), Migracje modernizmu. Nowoczesność i uchodźcy (2014), Mit – religia – nowoczesność. Cena emancypacji (2019). Członek zespołu redakcyjnego „Kultury Współczesnej”. Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz wiceprzewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN.
Sylwia Papier – doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych. Zajmuje się performatywnym wymiarem świadectw Zagłady oraz związanymi z tym tematem projektami artystycznymi. Współredaktorka książek: Rzeczowy świadek (2019), Jak burgund pod światło… Szkice o Zuzannie Ginczance (2018), Identyfikacje Zagłady. Szkice historyczne i praktyki kulturowe (2017).
Więcej informacji: link do fb

Pliki do pobrania
Plakat