Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Małopolska Noc Naukowców na Wydziale Polonistyki UJ

Serdecznie zapraszamy do udziału w Małopolskiej Nocy Naukowców na Wydziale Polonistyki UJ. Przygotowaliśmy dla Państwa szereg ekscytujących wykładów, które rozpoczną się o godzinie 16:00 w sali 42 na ulicy Gołębiej 20 (wejście przez Gołębią 18). Poniżej mogą się Państwo zapoznać z naszym tegorocznym programem:

Serdecznie zapraszamy do udziału w Małopolskiej Nocy Naukowców na Wydziale Polonistyki UJ. Przygotowaliśmy dla Państwa szereg ekscytujących wykładów, które rozpoczną się o godzinie 16:00 w sali 42 na ulicy Gołębiej 20 (wejście przez Gołębią 18). Poniżej mogą się Państwo zapoznać z naszym tegorocznym programem:

16:00 - dr Izabela Kraśnicka-Wilk: Znaczenia gestów. Niewerbalne aspekty komunikacji

Jak zawiązać supeł? Choć codziennie mówimy bardzo wiele o bardzo wielu, żadne słowa nie zastąpią jednak gestów, gdybyśmy chcieli o tym opowiedzieć.

17:00 - dr hab. Iwona Węgrzyn: Romantyczne kamizelki. Literackie ślady pewnej mody

Kamizelka to dziś niekoniecznie najpotrzebniejszy element ubioru. Romantyczna kamizelka ma jednak do opowiedzenia własną, zdumiewająco interesująca historię, w której romantyczny bunt łączy się z przemianami idei męskości, a wielka literatura miesza się z dziewiętnastowieczną codziennością.

18:00 - dr hab. Maciej Rak: Mitologia Słowian w polskiej frazeologii - na kilku przykładach

Frazeologia gwarowa przechowuje do dziś ślady dawnych przedchrześcijańskich wierzeń m.in. dzięki temu, że jest archiwum językowym znacznie lepszych niż pojedyncze wyrazy. Celem wykładu będzie ujawnienie, które frazeologizmy odnoszą się do mitologii słowiańskiej. Tego typu rozważania mieszczą się w szeroko pojętej etnolingwistyce.

19:00 – dr hab. Krzysztof Zajas, prof. UJ: Skąd wziąć grozę do horroru. Notatki na marginesach Stephena Kinga

Stephen King nazywany bywa „królem grozy”, choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że pisze to samo, co wszyscy. W czym tkwi tajemnica jego stylu? Dlaczego opowiadane przez niego historie wciągają bardziej niż inne? Czy i jak jest możliwe naśladowanie Stephena Kinga? Wyczerpujących odpowiedzi na te pytania nie ma, ale fani amerykańskiego mistrza horroru stawiają je sobie nieustannie.

20:00 - dr Adriana Prizel-Kania, mgr Pi-Chun Chou: Między językami-między kulturami. Glottodydaktyka polonistyczna w perspektywie interkulturowej

Nauka każdego języka obcego wymagać może zmiany w sposobie przetwarzania informacji językowych oraz zrozumienia, lub choćby otwartości na odkrywanie, innych systemów znaczeniowych i kulturowych. To także umiejętność znalezienia sposobu na przetłumaczenie nieprzetłumaczalnego. Problemy te przybliżone zostaną z perspektywy osób chińskojęzycznych, które uczą się polszczyzny.

21:00 - dr Jerzy Franczak: Postapo, czyli dlaczego fantazjujemy o końcu świata

Powieści i filmy postapokaliptyczne to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów kultury popularnej. Dlaczego tak lubimy opowieści o końcu świata lub/i o jego mozolnej rekonstrukcji? Fenomen można rozpatrywać z wielu perspektyw. To oczywiście współczesny danse macabre, a także lustro naszych lęków, ale również laboratorium filozoficzne i antropologiczne oraz najpełniejszy wyraz różnych skrywanych fantazji (od tych konsumpcyjnych po nomadyczne). Błahe z pozoru pytania (np. co oznacza wypieranie wampirów przez zombies) mogą prowadzić ku poważnym diagnozom naszej współczesności. 

22:00 - mgr Rafał Kołsut: Barbarzyńcy i muchy głosu nie mają - zapomniane seriale animowane Disneya

Wytwórnia Walta Disneya pod koniec lat 80. rozpoczęła animowaną rewolucję zarówno w kinach, jak i na ekranach telewizorów. Całe pokolenia widzów doskonale pamiętają "Kacze Opowieści", "Gumisie" czy "Brygadę RR"... Ale co z tymi kreskówkami, które miały mniej szczęścia? Jakie seriale zatarły się w pamięci widzów? O których chce zapomnieć sama wytwórnia? Które trafiły na zły moment? Zapraszamy na retrospektywną podróż do archiwów  telewizyjnych produkcji Disneya!

23:00 - mgr Marta Błaszkowska: „Żadne terminy nie oddają tego, co się dzieje na Solaris”. Język i kontakt u Stanisława Lema

Podczas wykładu przyjrzę się – analizując przede wszystkim "Solaris" i "Eden" – w jaki sposób Lem mierzył się z zagadnieniem (nie)wyrażalności języka i związanych z tym komplikacji. Temat ten był dla Lema bardzo istotny: modyfikacje języka i problem bohaterów ze znalezieniem odpowiedniego narzędzia porozumienia służą jako metafory nie tylko mechanizmów społeczno-politycznych, ale także, szerzej, specyfiki ludzkiego pojmowania i jego ograniczeń. W tym miejscu przyda się również mała wycieczka do filozofii – dlatego chciałabym sięgnąć do psychoanalizy Lacana, w której kwestia niewyrażalności nabiera szczególnego znaczenia.

 

Regulamin >>