$dateTool.format("MMMM yyyy",$eventSDate,$locale)

Nagroda Miasta Krakowa dla zespołu prof. Władysława Śliwińskiego

Nagroda Miasta Krakowa dla zespołu prof. Władysława Śliwińskiego Mamy przyjemność poinformować, że tegoroczną Nagrodę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie „nauka i technika” przyznano zespołowi w składzie: prof. Władysław Śliwiński, dr Jakub Bobrowski, dr Malwina Jabczuga-Gębalska, dr Małgorzata Kosińska-Zagajewska, dr Magdalena Niemczyk-Jacek – za projekt naukowy „Słownictwo dyferencyjne w dramatach Stanisława Wyspiańskiego”. Projekt - zakończony publikacją sześciotomowego opracowania monograficznego - to pierwsze tego typu przedsięwzięcie badawcze w polskim językoznawstwie, przynoszące pełną, wielostronną charakterystykę leksyki nacechowanej stylistycznie w całej twórczości jednego autora. Badania trwały cztery lata. Dogłębnej analizie poddano pięć klas słownictwa dyferencjalnego: archaizmy i historyzmy, dialektyzmy i słownictwo ewokujące kulturę ludową, neologizmy i modyfikacje semantyczne leksemów, potocyzmy i słownictwo ekspresywne, terminologię specjalistyczną. Badania objęły wszystkie utwory dramatyczne Wyspiańskiego – 11 tomów „Dzieł zebranych”.
Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję – po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. W tym roku Komisja przyznała nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe.
Więcej informacji na stronie >>