Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiśniowsko godka. Językowe dziedzictwo Wiśniowej

Wiśniowsko godka. Językowe dziedzictwo Wiśniowej

Po raz kolejny projekt Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJS UJ działającej przy Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ realizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wiśniowej został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.
W ramach naboru do tegorocznej edycji programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” NCK zostało złożonych aż 144 wniosków, z których wyłoniono 28 beneficjentów. Projekt pod nazwą „Wiśniowsko godka. Językowe dziedzictwo Wiśniowej”, współrealizowany przez sekcję, zajął 6 miejsce.
Podczas zeszłorocznej edycji projektu członkowie sekcji wyjeżdżali na obozy dialektologiczne do gminy Wiśniowa, przeprowadzali wywiady z mieszkańcami wsi i na ich podstawie przygotowali internetowy słownik gwary tego regionu oraz jej charakterystykę. W ramach „Wiśniowskiej godki” odbył się również cykl warsztatów i wykładów w szkołach, których tematy dotyczyły  zagadnień związanych z odmianami języka polskiego, z folklorem i tożsamością regionalną. Zajęcia te prowadzili pracownicy Wydziału Polonistyki UJ oraz członkowie sekcji.
Celem tegorocznej edycji będzie redakcją zebranego materiału, uzupełnienie go oraz przygotowanie do publikacji. Po zakończeniu prac przeprowadzony zostanie kolejny cykl warsztatów w wiśniowskich szkołach, podczas których członkowie sekcji zaprezentują uczniom publikację i nauczą ich korzystania ze słownika i innych opracowanych materiałów.
Koordynacją pracy studentów zajmuje się przewodnicząca sekcji, Olga Radziszewska, a w tegorocznej edycji również Monika Brytan i Marek Stróżyk, zaś merytorycznym koordynatorem projektu jest dr hab. Maciej Rak, opiekun naukowy sekcji.