$dateTool.format("MMMM yyyy",$eventSDate,$locale)

Data: 09.05.2018
Czas rozpoczęcia: 11:30
Miejsce: Aula Collegium Novum
Łotysze Inflant Polskich na naszym Wydziale Szanowni Państwo! W dniu 9 maja 2018 r. będziemy gościć na naszym Wydziale 46 Łotyszy z Wielon w Łatgalii (dawnych Inflant Polskich), którzy przyjeżdżają do Krakowa szlakiem Stefanii Ulanowskiej – etnologa, badaczki folkloru i pisarki, autorki przełomowej w dziejach nauki i kultury łotewskiej pracy „Łotysze Inflant polskich a w szczególności Gminy Wielońskiej, powiatu rzeżyckiego: obraz etnograficzny. Cz. 1-3., wydanej w Krakowie z końcem XIX wieku. W czasach swojej młodości jako kobieta nie mogła podjąć studiów uniwersyteckich, dziś Uniwersytet otwiera swoje progi przed pamięcią tej wybitnej uczonej. Współpracują z mieszkańcami tamtych stron w badaniach nad świadectwami polskości, literatury i języka Inflant Polskich profesor Krzysztof Zajas i dr. hab. Kazimierz Sikora. Grupa z Wielon to członkowie zespołów folklorystycznych (także polskiego pochodzenia) i kilka osób towarzyszących. Zjawia się w Polsce także dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości obu naszych krajów. Przebywa w Krakowie (śladami Ulanowskiej odwiedzą też Podhale i Kalwarię Zebrzydowską) na nasze zaproszenie, a ich pragnieniem jest zaprezentowanie się w krótkim występie (także 2 polskich piosenek) przed Wydziałem Polonistyki. Udało się znaleźć możliwość spotkania z chętnymi pracownikami i studentami Wydziału Polonistyki w dniu 9 maja 2018 r. (we środę), w godz. 11.30-12.00 w Auli Collegium Novum.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa! W szczególności członków Rady Wydziału, którzy zechcieliby wesprzeć swoim uczestnictwem inicjatywę obu naszych pracowników i kolegów.