Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wybory 2024

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

grudzień 2018

20181211
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Strasznie blisko – nierozegrany konflikt pamięci?

Data: 11.12.2018
Czas rozpoczęcia: 18 00
Miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, ul. Krakowska 46, dom Esterki
Strasznie blisko – nierozegrany konflikt pamięci?

Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci (Wydział Polonistyki UJ)
oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie
zapraszają na spotkanie:

Strasznie blisko – nierozegrany konflikt pamięci?

wtorek, 11 grudnia, godz. 18; Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, ul. Krakowska 46, dom Esterki

Chcielibyśmy potraktować  wystawę Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady jako miejsce potencjalnego konfliktu pamięci, estetyk, różnych form wiedzy i dziedzictwa. Będziemy  się wspólnie zastanawiać, na czym ów konflikt miałby polegać? Co byłoby jego źródłem? Gdzie przebiega ewentualna  linia podziału? Kim byłyby skonfliktowane strony? 

Czy sztuka ludowa o Zagładzie to „sporne dziedzictwo”? Czy tylko reprezentuje przeszłość, o którą się spieramy? Może to sposób jej pokazania na wystawie wywołuje spór? A może badania nad „spornym dziedzictwem”  generują konflikt tam, gdzie go faktycznie nie ma?

W dyskusji udział wezmą dwa zespoły badawcze pracujące w ramach programu Horyzont2020: zespół TRACES (Transmitting Contentious Cultural Heritages with the Arts: From Intervention to Co-Production –  Roma Sendyka, Erica Lehrer, Magdalena Zych, Wojciech Wilczyk) i zespół RePAST  (Revisiting the Past, Anticipating the Future –  Katarzyna Bojarska, Krzysztof Świrek, Agata Zborowska)  oraz kuratorka i krytyczka Magdalena Ujma (Cricoteca).

Zaproszeni goście:

dr Katarzyna Bojarska, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, w Zespole do Badań nad Literaturą i Kulturą Późnej Nowoczesności, członkini Uniwersytetu Muri im. Franza Kafki. Autorka tekstów i przekładów zainteresowana relacjami sztuki, literatury, historii i psychoanalizy, tłumaczka m.in. książki Michaela Rothberga Pamięć wielokierunkowa. Pamiętanie Zagłady w epoce dekolonizacji. Autorka książki Wydarzenia po Wydarzeniu: Białoszewski – Richter – Spiegelman (Warszawa 2012). W latach 2011-2014 w zespole redakcyjnym „Tekstów Drugich”. Współzałożycielka i redaktorka pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” www.pismowidok.org

dr Krzysztof Świrek, socjolog związany z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada historię myśli socjologicznej. Interesuje się teoriami ideologii, analizą klasową i historią idei politycznych. W projekcie RePAST zajmuje się badaniem konfliktów w dyskursach politycznych postransformacyjnej polski. Autor książki Teorie ideologii na przecięciu marksizmu i psychoanalizy (Warszawa 2018).

Magdalena Ujma, krytyczka sztuki, kuratorka wystaw i projektów z zakresu sztuki współczesnej. Kieruje Muzeum Tadeusza Kantora w krakowskiej Cricotece. Jest kuratorką lub współkuratorką wielu wystaw, w tym Pany chłopy chłopy pany w skansenie i BWA Sokół w Nowym Sączu (2017, razem z Wojciechem Szymańskim) i Polski las w Galerii Białej w Lublinie (2017). Wydała książkę Sztuki wizualne. Skandale (2011). Do jej zainteresowań należą: polska sztuka i kultura wizualna XX i XXI w., ich rola we współtworzeniu i podtrzymywaniu polskich mitów tożsamościowych, a także język komentowania sztuki, styczność tego, co wizualne z tym, co tekstowe.

dr Agata Zborowska, kulturoznawczyni związana z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Publikowała m.in. w „Fashion Theory: The Journal of Dress, Body & Culture", „Kontekstach”, „Kulturze Współczesnej”, „Kwartalniku Filmowym” i „Czasie Kultury”. Realizuje grant z Narodowego Centrum Nauki pt. Życie rzeczy w powojennej Polsce (1944-1956). Praktyki i wyobrażenia. W projekcie RePAST zajmuje się badaniem konfliktów w dyskursach historycznych postransformacyjnej polski. Sekretarzująca pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” www.pismowidok.org