11 kwietnia 2019 r. Wydział Polonistyki UJ gościł uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Podczas wizyty w „Gołębniku” licealiści uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez dra hab. Jarosława Fazana, prodziekana ds. dydaktycznych WP UJ, który zapoznał ich ze strukturą i programami studiów polonistycznych.
W dalszej części pobytu w naszym mieście uczniowie zwiedzili prezentowaną w Muzeum Narodowym wystawę pt. Wyspiański. Nieznany, a następnie wysłuchali kursowego wykładu z historii literatury polskiej, prowadzonego przez prof. dr hab. Annę Czabanowską-Wróbel, poświęconego teatrowi i dramatowi w okresie Młodej Polski. Pobyt uczniów w Krakowie zakończył się wizytą w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – oglądali tam oni spektakl pt. Zagraj to jeszcze raz, Sam, oparty na tekście sztuki autorstwa Woody’ego Allena.
Całe wydarzenie – podsumowujące cykl spotkań, do których doszło w bieżącym roku akademickim – odbyło się w ramach realizacji porozumienia zawartego pomiędzy Wydziałem Polonistyki UJ a II LO w Raciborzu, dotyczącego objęcia przez nasz wydział patronatem klas o rozszerzonym programie nauczania w zakresie przedmiotów humanistycznych.

Koordynatorem współpracy pomiędzy obiema placówkami pozostaje dr hab. Grzegorz Zając.