lipiec 2021

Zmarła Profesor Paulina Buchwald-Pelcowa

Data: 06.07.2021
Zmarła Profesor Paulina Buchwald-Pelcowa

6 lipca 2021 zmarła w Warszawie Profesor Paulina Buchwald-Pelcowa, wybitna badaczka książki i literatury dawnej. Urodziła się w 1934 roku w Wielkopolsce, była związana z Gnieznem i Poznaniem, gdzie ukończyła studia polonistyczne. Pracowała w Bibliotece Kórnickiej, w późniejszym czasie w Warszawie kierowała Zakładem Starych Druków Biblioteki Narodowej, była także profesorem zwyczajnym BN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Należała do redakcji periodyku „Barok”. Cechowały Panią Profesor filologiczna akrybia, precyzja wypowiedzi oraz przenikliwość i trafność opinii. W polu Jej zainteresowań akademickich znajdowały się m.in. satyra czasów saskich, dawne wydania dzieł Jana Kochanowskiego, zasób typograficzny i dzieje pierwszych polskich drukarni, cenzura książek od XV do XVIII w., twórczość Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, a także emblematyka.
Wielką sympatią darzyła nasze miasto, które regularnie – dopóki stan zdrowia oraz okoliczności na to pozwalały – odwiedzała. Pani Profesor należała do Polskiej Akademii Umiejętności jako jej członek czynny. Była związana z pracami badawczymi prowadzonymi przez pracowników naszego Wydziału, uczestnicząc w jego przedsięwzięciach naukowych oraz przygotowując recenzje powstałych na Wydziale dysertacji. Krakowskie wydawnictwo Universitas wydało w 2005 roku zbiór Jej tekstów, zatytułowany Historia literatury i historia książki. Studia nad książką i literaturą od średniowiecza po wiek XVIII. Odeszła od nas Osoba niezwykle serdeczna, wyjątkowych zdolności Badaczka, a przy tym niepospolitej szlachetności Człowiek.