listopad 2021

Granty Narodowego Centrum Nauki

Data: 29.11.2021
Granty Narodowego Centrum Nauki

Dwoje laureatów konkursów grantowych Narodowego Centrum Nauki to badacze z Wydziału Polonistyki UJ:

•    dr hab. Robert Dębski z Instytutu Glottodydaktyki Polonistycznej otrzymał grant (222 778 zł ) w konkursie OPUS 21 na „Wielopoziomowe badania dyskursu użytkowników języka polskiego z diagnozą afazji mieszanej”,

•    mgr Anna Svetlova, prowadząca badania pod kierunkiem prof. Tomasza Majkowskiego, uzyskała grant opiewający na kwotę 98 380 zł w konkursie PRELUDIUM 20 na realizację projektu „Reprezentacje okresu późnego socjalizmu i postradzieckiej nostalgii w rosyjskiej kulturze popularnej”.

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

Jednocześnie gorąco zachęcamy do starania się o granty badawcze w następnych edycjach konkursów NCN.

Rozstrzygnięte edycje konkursów NCN uznano za rekordowe. Ponad 900 grantów na badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu otrzymają naukowcy z całej Polski. Tak wielu laureatów nie było w programach OPUS i PRELUDIUM od kilku lat.
W konkursie OPUS złożonych zostało 2314 wniosków, sfinansowanych będzie 417 projektów, w PRELUDIUM – zakwalifikowanych zostało 495 projektów spośród 2217 wniosków. W konkursie OPUS 21 sfinansowane zostaną projekty na łączną kwotę prawie 559 mln zł, w PRELUDIUM 20 – 77 mln.
Liczbowy wskaźnik sukcesu w tych konkursach wyniósł w przybliżeniu odpowiednio 18 i 22,3 procent. Zakres finansowanych badań jest bardzo szeroki.

Konkurs OPUS jest skierowany do naukowców na wszystkich etapach kariery. Kierownikiem projektu może być osoba, która ma w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę lub – w przypadku nauk o sztuce – jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe, nie musi mieć stopnia doktora. Finansowanie uzyskane w tym konkursie można przeznaczyć na projekt realizowany przez zespół afiliowany m.in na uczelni, w instytucie PAN, bibliotece naukowej, czy centrum naukowo-przemysłowym, w tym na badania prowadzone z wykorzystaniem wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych lub prowadzone we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Kierownikiem grantu PRELUDIUM może być tylko osoba, która nie ma stopnia doktora (nie trzeba być nawet doktorantem), temat projektu może, lecz nie musi, być powiązany z tematem planowanej rozprawy doktorskiej. Zespół badawczy w projekcie może się składać co najwyżej z trzech osób, w tym z kierownika projektu i opiekuna naukowego. – NCN daje szansę młodym na wczesną samodzielność w staraniach o środki na własne badania. Jesteśmy jedyną albo jedną z nielicznych agencji grantowych na świecie, która przyznaje granty bezpośrednio doktorantom, właśnie w programie PRELUDIUM. To wyraz ogromnego zaufania w stosunku do osób, które zaczynają pracę naukową i szansa dla nich na rozpostarcie skrzydeł – mówi prof. Jacek Kuźnicki, przewodniczący Rady NCN.