marzec 2022

Dr hab. Piotr Oczko Profesorem Tytularnym

Data: 16.03.2022
Dr hab. Piotr Oczko Profesorem Tytularnym

Z radością informujemy, że 16 marca br. dr hab. Piotr Oczko otrzymał nominację profesorską (tytuł profesora nauk humanistycznych).

Profesor Oczko, związany z Wydziałem Polonistyki UJ od roku 2004, jest badaczem literatury, tłumaczem, historykiem sztuki i – przede wszystkim – wybitnym znawcą dawnej kultury holenderskiej. Wydał 25 książek, w tym 10 monografii. Autor ponad 100 artykułów naukowych. Do najważniejszych publikacji Profesora należą: W najdroższej Holandyjej… Szkice o siedemnastowiecznym dramacie i kulturze niderlandzkiej, Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii, albo historia pewnej obsesji, Holenderskie flizy na dawnych ziemiach polskich i ościennych, Widzę rzeki szerokie… (razem z Jerzym Kochem). W roku 2021 ukazała się Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii.

Nowo mianowanemu Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy!