Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220623

Znamienity polonista dołączył do grona doktorów honoris causa UJ

Data: 23.06.2022
Znamienity polonista dołączył do grona doktorów honoris causa UJ

- Dzisiejsze wyróżnienie to chwila autentycznego szczęścia. Jest to również szlachetny gest kulturowy, który świadczy o tym, iż Polacy umieją doceniać nas, polonistów zagranicznych promujących kulturę polską w swoim kraju - mówił w poniedziałek 23 maja prof. Constantin Geambaşu podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie którego odebrał tytuł doktora honoris causa UJ.

Z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Constantinowi Geambaşu wystąpili profesorowie Wydziału Polonistyki UJ. Senat UJ, po zakończeniu specjalnej procedury, postanowił uhonorować polonistę, slawistę i tłumacza z Uniwersytetu Bukaresztańskiego w szczególności za wybitne zasługi na gruncie badań nad literaturą polską, imponujący dorobek tłumacza literatury polskiej na język rumuński oraz za ogromne osiągnięcia w zakresie dydaktyki oraz popularyzacji polskiej kultury.

Zaszczyt wygłoszenia laudacji na cześć prof. Constantina Geambaşu przypadł prof. Magdalenie Popiel z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. Jak podkreśliła, polonistyka nie jest dyscypliną zadomowioną jedynie między Odrą a Bugiem, Bałtykiem a Tatrami. Pasjonaci polskiej kultury, literatury, języka rodzą się we wszystkich szerokościach geograficznych i są to zazwyczaj narodziny przypadkowe, mające swe źródła w koincydencjach biograficznych i historycznych. Rumunia, skąd pochodzi bohater dzisiejszej uroczystości, nie leży w rejonie najbliższej nam tradycji kulturowej. Tymczasem właśnie w Bukareszcie pojawił się na mapie wyrazisty punkt - ośrodek studiów nad polską literaturą, językiem i kulturą, który rozkwitł za sprawą prof. Constantina Geambaşu.

Więcej >>                                                                                                                Żródło: Portal UJ,  fot. Anna Wojnar